V Hrabůvce přistálo pivovarské Aero s pilotem i letuškou
Na mapě minipivovarů našeho kraje se počátkem května objevil další přírůstek, kterým je Aero neboli restaurace s místním pivovarem. Nachází se v Ostravě-Hrabůvce, v hotelu, jehož zázemí prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.
Jak asi tušíte, za přistání Aera může zákonitě pilot, a platí to i v tomto případě. Konkrétně jde o pana Miloslava Kašíka, který letadlům zasvětil celý svůj život. Kromě pilotování je však také spolumajitelem firmy Elmontex, která provozuje i hotelový objekt v ostravské Hrabůvce.
„Ve firmě jsem se vždy staral hlavně o elektro a leteckou část. Hotel byl naší nejmenší aktivitou, která však byla ve ztrátě, a tak jsem se rozhodl, že si ji přeberu na starost a zkusím provoz dostat do lepší kondice,“ říká na úvod našeho setkání v novém podniku, který stojí poblíž známé Jubilejní kolonie.
Než se pustil do budování pivovaru, absolvoval zhruba roční průzkum pivovarského trhu a následně i důkladnou přípravu celého projektu.
„Přiznávám, že jsem spíše technický typ. Obor pivovarnictví a gastronomie jsem neznal, a tak bylo důležité se inspirovat v jiných podnicích a postupně vytvořit vlastní koncepci, kterou nadále rozvíjíme,“ pokračuje Miloslav Kašík.
Hotel se rozhodl oživit moderní restaurací s kvalitní kuchyní a místním pivovárkem, pro který vybral osvědčenou českou technologii s varnou o kapacitě 650 litrů. „Objevily se i levnější nabídky z Číny, ale tomu jsme nevěřili. Při nastavení výroby nám hodně pomohl sládek Vladislav Buchta, který je naším garantem,“ doplňuje náš průvodce.
Kromě zkušeného sládka, který pivo vaří desítky let, se povedlo najít také nadšeného parťáka Petra Vavroše, který se po jeho boku zaučil a řemeslo převzal. „Stabilně vaříme světlou jedenáctku Pilota a polotmavou dvanáctku Kapitána. Prvně jsme uvařili také Ipu a chystáme se na ležák s akátovým medem,“ vysvětluje sládek.
Jelikož chtějí mít pravidelně na čepu čtyři až pět piv, mají nyní v Aeru také svrchně kvašený Ale zvaný Akrobat a pro letní osvěžení devítku, které v rámci leteckého názvosloví říkají Letuška.
„Věřím, že názvů z oboru najdeme dost i pro další piva a že hlavně budeme držet nastavenou kvalitu,“ bere si zpět slovo Miloslav Kašík, který se profesi pilota věnuje už 28 let. „Létám s letadly i s vrtulníkem, takže velmi často jsem v našem hangáru na Mošnově,“ dodává s úsměvem.
Pro kvalitu piva se od počátku snaží dělat i něco víc, než je v segmentu minipivovarů obvyklé. Proto personál do tajů čepování uvedl mistr výčepní Jakub Šrubař. V Aeru si tak s klidem můžete objednat hladinku nebo šnyt, který znalci považují za nejlepší variantu čepování i pochutnání.
Základem rekonstruované kuchyně jsou pak klasická meníčka, která doplňují speciality k pivu jako třeba vyhlášený tatarák.
„Jsme teprve na začátku, ale už vidíme, že spotřeba našeho piva pozvolna stoupá. V kombinaci s dobrým jídlem a příjemným prostředím to určitě může fungovat,“ věří zakladatel pivovárku, který plánuje hotelovou restauraci rozšířit o větší terasu a dětské hřiště.
Tak „Dej Bůh štěstí“, ať se to všechno podaří.