Politika
29/03/2023 Petr Sobol

Pavel bavil Ostravu: Být prezident je fajne! Zaplněný Gong mu aplaudoval vestoje

Prezident Petr Pavel završil úterní program své návštěvy Moravskoslezského kraje debatou s občany v ostravské aule Gong. Řešila se vážná, ale i odlehčená témata.

Zájem o debatu s prezidentem Pavlem byl obrovský a zaplněný Gong jej vítal dlouhým potleskem vestoje. „Moc děkuji za hezké přijetí a možnost tady být,“ pozdravil publikum Petr Pavel, od jehož inaugurace dnes uplynulo přesně dvacet dní.

Jak Pavel přiznal, na oslovení prezident si už začíná zvykat. „Někteří lidé mě stále oslovují hodností, ale já si na tom nezakládám. Časem si zvyknou,“ rozesmál sál.

Petr Pavel se prezidentování ujal ve velkém stylu a od okamžiku, co ovládl druhé kolo prezidentských voleb, je velmi aktivní. Mezi lidmi i odborníky díky tomu dokonce vyvolal diskuzi, jestli svůj začátek ve funkci nepřepálil. „Záleží, s čím to porovnáte. Mnoho lidí si už zvyklo, že prezidenta v posledních měsících a letech neviděli, takže jim mé tempo muselo připadat jako děsivé,“ pobavil znovu diváky.

Debatu řídili dva moderátoři, prostřednictvím mobilních telefonů posílali do diskuze své dotazy i diváci. A to nejen ti dospělí, ale také děti. Jednoho devítiletého návštěvníka třeba zajímalo, jaké to je být prezidentem. „Je to fajne,“ glosoval Pavel, který dostal taky dotaz na to, jaké by si přál mít superschopnosti: „Dříve jsem už odpovídal, aby každému, kdo lže, jako Pinokiovi narostl nos.“

Došlo i na vážnější témata. Řešilo se školství, válka na Ukrajině nebo ožehavá valorizace důchodů, kterou Pavel po své inauguraci podepsal. „Byla to velice těžká volba. Ptal jsem se odborníků i důchodců, kterých se to týká. Mnozí z nich řekli, že by peníze rádi dostali, ale chápou, že to nejde. Převážilo vědomí teď mírně růst omezit a umožnit, aby se opozice a vláda dohodli na systémovém řešení pro příští roky,“ vysvětlil prezident své rozhodnutí.

Petr Pavel se vrátil také k prezidentské kampani a jeho souboji s Andrejem Babišem. „Jeho volební tým mě překvapil tím, že mě ničím nepřekvapil. Říkal jsem, že bych si případný souboj s ním ve druhém kole chtěl užít. Ale on mě ani moc nenechal, z toho jsem byl trochu zklamaný. Největším utrpením však byly televizní debaty,“ svěřil se.

Pavel už coby prezident stihl navštívit Slovensko, Polsko a Německo. „Chci, abychom byli vnímání jako důvěryhodný partner, kterému stojí za to naslouchat. Když nebudeme vnímáni jako spolehliví, tak s námi nikdo nebude chtít jednat. Smír však musíme mít i doma. K tomu je třeba řešit problémy, které lidi pálí,“ vyjádřil se.

Od jednoho z diváků dostal otázku, zda by byl pro zavedení státního svátku Petra Pavla. „S vědomím zodpovědného hospodáře musím říct, že každý státní svátek stojí spoustu peněz,“ řekl pobaveně.

Prezident zároveň prozradil, že do Moravskoslezského kraje jezdí rád. Jsou tady svérázní lidé, což je pro něj příjemné. „Mě jako vojákovi je příjemnější, když mi někdo řekne do očí, co si myslí, než když se musím dlouze pídit, co básník chtěl říct. Tady se to děje přirozenou formou, nemusíte lidi k ničemu vybízet,“ prohodil a pokračoval ve slovech, za která sklidil další potlesk: „Líbí se mi tady nasazení, odhodlání, drajv, který člověk ze všeho cítí. Víte, co chcete udělat a jak to chcete udělat. Jdete si za tím a nedíváte se doleva doprava. Pustíte se do toho a ono to funguje.“

Nástupce Miloše Zemana si je dobře vědom toho, že z pozice prezidenta bude dělat rozhodnutí, která vždy nebudou „vonět“ všem. „Lichotilo by mi, kdyby mi za pět let místní lidé řekli: Sice si nás pěkně štval, ale měl jsi v řadě věcí pravdu. To by bylo fajn a o to se snažím. Nejde mi o to, abych si budoval popularitu, ale aby to fungovalo,“ přiznal otevřeně.

Během úterní návštěvy se potkal s hejtmanem Ivem Vondrákem i ostravským primátorem Tomášem Macurou. Navštívil nový City Campus Ostravské univerzity, Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku nebo nošovický Hyundai.

Ve středu zamíří do Karviné a sfárá do dolu. Na úterní pivko v některé z ostravských podniků proto nedošlo. „Těším se, snad sfárám hluboko pod zem. Nerad bych to pokazil tím, že bych plně nevnímal,“ pobavil ještě jednou Gong a za dalšího aplausu vestoje se s ostravským publikem po hodině a půl rozloučil.

Sdílejte článek