Společnost
02/08/2022 Petr Broulík

Park v Háji ve Slezsku bude o víkendu patřit kovářům. Připraven je program pro děti i rodiče

Cinkot a bušení kladiv o kovadliny bude slyšet po dva dny o blížícím se víkendu v Dohnálkově parku v Háji ve Slezsku. Právě tady se ve dnech 6. a 7. srpna uskuteční už devátý ročník této kovářské akce, zvané Kovářské sonáty.

Všechny zájemce o toto trochu zanikající chlapské řemeslo včetně dětí srdečně na tuto akci zvou Kováři Moravskoslezského kraje a především zakladatel akce, umělecký kovář a tepec Zbyněk Pechál z Jilešovic v Háji ve Slezsku. Tomu Moravskoslezský kraj udělil v závěru loňského roku ocenění Mistr rukodělné výroby, pan Pechál se totiž specializuje na tepání v mědi, které patří mezi ohrožené obory, kterým hrozí zánik.

„Letos je to již devátý ročník, na kterém se během dvou dnů u kovadlin prostřídá na několik desítek kovářů ze čtyř zemí, a ti předvedou svoji uměleckou řemeslnou tvořivost. Letos budou tvořit na téma čas,“ sdělili organizátoři.

Na letošních Kovářských sonátách se podle nich rozhodně nebudou nudit rodiče ani diváci. „Mohou sledovat kováře, jak mistrně ovládají své řemeslo, a jak se jim pod rukama přetváří žhavé železo na jedinečný kovaný výrobek. Také budete moci zhlédnout i výstavu z dovezených exponátů,“ lákají na víkendovou akci.

Pro děti kováři letos připravili dva dny plné zábavy. „Kdo u nás v kovářském městečku ještě nebyl, tak vězte, že si u nás děti mohou v kovářské zástěře zahrát na kováře a vykovat svůj hřebíček. Nebo si na měditepce vytepat svou měděnou misku. Mohou si vyzkoušet také řemeslo podkováře a okout si koníčka,“ lákají Moravskoslezští kováři.

Připomínají i zábavu, kterou přichystali. „Máme pro vás kromě různých soutěžních disciplín překvapení v podobě atrakcí a poprvé i pro ty nejmenší dětský vozový park, kde se děti mohou projet třeba na tříkolce, koloběžce, čtyřkolce či odrážedle nebo si projet Dohnálkův park s kočárkem,“ uvádějí pořadatelé výjimečné kovářské akce.

A připomínají čas letošních Kovářských sonát. V sobotu 6. srpna mohou lidé přijít na akci od 9 do 21 hodin, v neděli 7. srpna pak od 9 do 17 hodin.

Sdílejte článek