Společnost
15/05/2020 Jaroslav Baďura

​Ostravský Zdravotní ústav vyvinul přesnější metodu k testování protilátek

Virologové ostravského Zdravotního ústavu vyvinuli vlastní metodu pro zjišťování protilátek proti SARS-CoV-2. Je přesnější než komerční testy a rychlotesty.

Takzvaný virusneutralizační test má pomoci pacientům s rizikem vážného průběhu nemoci COVID-19 i pro zjištění stavu promořenosti populace.

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě získal od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k nakládání s virem SARS-CoV-2 a zahajuje testování protilátek metodou virusneutralizačního testu, který zdejší virologové sami vyvinuli.

Vyšetřuje se ze vzorku séra nebo plazmy a jde nejpřesnější metodu pro stanovení protilátek proti virům. Slouží proto jako potvrzovací test. Na rozdíl od rychlotestů a běžných komerčních testů zjišťuje tzv. neutralizační protilátky, což jsou přímo takové, které mají ochranný účinek proti virové infekci.

Pro tento test je nutno použít živý virus SARS-CoV-2 a buňky, které jsou k infekci vnímavé. Ke směsi viru s buňkami se přidá vzorek pacientovy krve a testuje se, zda protilátky v ní obsažené dokážou buňky ochránit před infekcí. Touto metodou lze navíc změřit i množství těchto protilátek stanovením tzv. neutralizačního titru.

V současné době, kdy není k dispozici vakcína ani schválená antivirová léčba, je v popředí zájmu léčebné použití plazmy dárců po prodělaném onemocnění COVID-19. Používá se především u pacientů s těžkým průběhem onemocnění.

Slibné je i podání plazmy ještě před rozvinutím příznaků osobám, které byly v kontaktu s nemocným člověkem a hrozí u nich závažný průběh. Se stanovením vhodných dárců pomůže právě virusneutralizační test, protože léčebný efekt může mít pouze plazma dárců, kteří mají dostatečné množství neutralizačních protilátek.

Dalším využitím tohoto testu je stanovení hladiny neutralizačních protilátek v populaci pro zjištění stavu promořenosti. Je také vhodný k monitorování protilátek u osob po prodělaném onemocnění COVID-19 ke zjištění doby trvání jejich ochranného účinku.

Metoda tohoto testu má vyšší přesnost i citlivost než rychlotesty použité k těmto účelům. Lze předpokládat, že u některých lidí po prodělané infekci SARS-CoV- 2 nebyly protilátky v rychlotestech odhaleny pro jejich nízkou citlivost, naopak jiní měli výsledky falešně pozitivní.

Virusneutralizačním testem by byly zachyceny osoby, které skutečně infekci prodělaly. Potvrzují to i první výsledky získané na souboru pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19.

Sdílejte článek