Společnost
06/06/2022 Petr Broulík

Opava chystá evropský unikát - výstavu botanických kreseb Joy Adamsonové, přítelkyně lvice Elsy

Znáte neuvěřitelný příběh opavské rodačky Joy Adamsonové, oné slavné přítelkyně lvice Elsy a malířky africké divočiny? Ne? Pak máte šanci jej brzy poznat přímo v jejím rodišti.

Opavská kulturní organizace připravila ve spolupráci se spisovatelkou Zuzanou Beranovou výstavu originálů botanických kreseb Joy Adamsonové s názvem Flora Africana. Výstava startuje za přítomnosti autorky projektu 15. června v 17 hodin v opavském Obecním domě, a to v prostoru bývalého bankovního trezoru nynější expozice Cesta města.

„Výstava je naprostým evropským unikátem, protože originály botanických kreseb se s ohledem na jejich hodnotu vystavují opravdu jen výjimečně, a to většinou v Británii. Do Opavy byly zapůjčeny právě díky propojení Joy Adamson s Opavou,“ říká Zuzana Beranová, autorka tohoto projektu.

Vybraná kolekce kreseb ze sbírky nadace Elsa Conservation Trust mapuje období let 1938 až 1956. „Kolekce obsahuje kresby Joy nejen z expedic, které slavná ochránkyně zvířat podnikla se svým manželem botanikem Peterem Ballym, ale i pozdější kresby, kdy již byla vdaná za George Adamsona. Poslední kresby vznikaly na břehu řeky Ura v Keni, kam Joy chodila s milovanou lvicí Elsou, a kde si zřídila provizorní ateliér,“ dodává Zuzana Beranová.

Návštěvníci poznají i opavské kořeny Joy

Paralelně s výstavou Flora Africana bude možné vidět v dalších prostorách expozice Cesta města také další výstavu s názvem Kořeny Joy Adamsonové. Ta se zaměřuje na větev matky Joy – rodinu Weisshuhnů, kteří byli významnými podnikateli a ovlivnili tvář Opavska. Dodnes je například připomíná papírna v Žimrovicích nebo unikátní známý náhon.

Neméně zajímavá je i větev otce Joy Adamsonové, která je reprezentována významnými architekty Hubertem a Franzem Gessnerovými. „Výstava mapuje, jak opavský původ přispěl k pozdějším celosvětovým úspěchům Joy Adamsonové. Obě výstavy si mohou návštěvníci prohlédnout od úterý do neděle, vždy od 10 do 18 hodin,“ sdělila Naděžda Glincová, ředitelka Opavské kulturní organizace.

Opavská rodačka proslula příběhem lvice Elsy

Opavská rodačka Joy Adamsonová prožila většinu svého života v Africe. Jejím domovem se stala Keňa, kde vrátila do divočiny lvici Elsu, a napsala o tom celosvětový bestseller. Byla také talentovanou malířkou a navždy se zapsala do historie svými kresbami příslušníků keňských kmenů a botanickými kresbami, které jsou pečlivě střeženy v keňském národním muzeu, a jen malý zlomek z nich se dostal do Velké Británie, kde o ně pečuje nadace Elsa Conservation Trust.

Právě tato nadace s nabídkou výstavy originálů kreseb oslovila Opavu jako rodiště Joy Adamsonové už před dvěma lety, nicméně pandemie covidu doposud znemožnila jakoukoliv výstavu uspořádat.

Originály kreseb Joy je možno vidět až do srpna

Joy Adamsonová namalovala za svůj život 700 botanických kreseb, za které mimo jiné získala v Londýně Grenfellovu zlatou medaili. Část kreseb byla vystavena, část použita jako ilustrace sedmi knih, tří dílů Gardening in East Africa, Trees and Shrubs of the Uganda Protectorate, Trees and Shrubs of East Africa, Some wild flowers of Kenya a The flora of the Belgian Congo. V Keni jsou některé z nich stále v prodeji.

Výstava potrvá do 10. srpna. Projekt finančně podpořil Moravskoslezský kraj a nadace Elsa Conservation Trust

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama