Společnost
22/07/2022 ČTK

Od začátku roku zabili vlci v Beskydech 66 ovcí, výrazně víc než loni

​Od začátku roku zabili vlci v Beskydech 66 ovcí, z toho polovinu v červenci.

V tomto období útoků na hospodářská zvířata ve zdejších horách přibylo, loni jich bylo minimum. Nárůst pravděpodobně souvisí s tím, že se tamní smečka rozrostla minimálně o dvě vlčata.

Rodiče pak ve snaze mladé uživit, loví co nejsnadněji dostupnou kořist, řekl Miroslav Kutal z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

"V posledních týdnech došlo na Jablunkovsku k nárůstu počtu škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Souvisí to zřejmě s narozením vlčat, které se ve Slezských Beskydech podařilo potvrdit v rámci terénního monitoringu Hnutí DUHA a Mendelovy univerzity. Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu," uvedl Kutal.

Na sociálních sítích a v místních médiích se objevily informace až od 200 zabitých ovcích. Hnutí DUHA proto požádalo město Jablunkov o data, týkající se škodních událostí způsobených vlky na hospodářských zvířatech v tomto správním obvodu.

"Z dodaných informací vyplývá, že od začátku roku do 14. července bylo ve správním obvodu Jablunkov vlky zabito nebo muselo být po útoku utraceno 66 ovcí a 13 ovcí bylo zraněno. V červenci, kdy škody za krátké časové období kulminovaly, vlci zabili nebo muselo být utraceno 33 ovcí a šest bylo zraněných," řekl Kutal.

Podobná situace byla i v roce 2020, kdy se vlci v Beskydech rozmnožili poprvé. "Tehdy bylo za stejné období zabito okolo 70 ovcí, za celý rok pak 170," uvedl. V letech, kdy vlčata nebyla, byly podle Kutala škody na ovcích minimální.

Podle letošních protokolů získaných z městského úřadu Jablunkov nesplňovala většina ohrad, ve kterých vlci útočili, minimální standardy Agentury ochrany přírody a krajiny. "Ty byly splněny ve čtyřech z 25 případů," řekl Kutal.

Vlci se do Slezských Beskyd vrátili už před několika lety. První rozmnožování na české straně pohoří zdokumentovali vědci v létě 2020. Z genetických analýz vyplývá, že přísluší ke karpatské vlčí populaci. Smečka se pohybuje jak na české, tak na polské straně. Letos pozorování potvrdila další mláďata.

Únorové mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt rysů a vlků, zatímco přítomnost medvědů nebyla prokázána. Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky. Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Celkem jde v jednom kalendářním roce asi o 20 až 25 vlků. Z tohoto počtu se zde ale asi jen deset zvířat vyskytuje celoročně

Sdílejte článek