Mariánské Hory a Hulváky
04/10/2019 Jan Smekal

​Obyvatelé Mariánských Hor rozhodují o tom, co nového v obvodu vznikne

Skákací trampolíny, lanovka pro děti, dětská hřiště, nové herní prvky či pítka pro ptáčky. To všechno už postavili v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky z participativního rozpočtu. Tyto projekty si vybrali sami obyvatelé této ostravské části.

„Před čtyřmi lety nás napadlo, že zapojíme občany do toho, aby rozhodovali o tom, co se bude dělat v městském obvodu. Participativní rozpočty jsou nyní velice moderní, a to nejen v Česku, ale i v Evropě. Rozhodli jsme se tak, že se přidáme k dalším městům a městským částem v Česku, které tuto metodu používají,“ uvedl Patrik Hujdus, starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky s tím, že obvod na participativní rozpočet každý rok vyčleňuje 1,5 milionu korun.

„Lidé mohou podávat návrhy, co by tady chtěli a pak o nich také hlasují. Nejde o složité projekty, ale spíše myšlenky, jejichž součástí je vždycky i malá vizualizace nebo plánek, klidně nakreslený rukou. Každý rok se nám takto sejde dvacet až čtyřicet návrhů,“ pokračoval.

Následně pracovníci radnice kontrolují všechny navržené projekty. Musí posoudit, jestli jsou realizovatelné.

„Kolikrát totiž člověk vymyslí něco, co nejde. Lidé se tak učí na tyto věci dívat i našim úhlem pohledu, když něco plánujeme. Pokud navrhovaný projekt není realizovatelný, komunikujeme s navrhovateli a snažíme se ho dotáhnout tak, aby se nakonec dal uskutečnit. Většina upravit jde, takže projdou do hlasování. Následně veřejnost hlasuje o projektech, které by chtěla udělat,“ popsal Hujdus.

Při hlasování mohou lidé udělit i záporné body tomu, co se jim nelíbí Lidé při navrhování jednotlivých projektů musí myslet na to, že jejich návrh nesmí být dražší než za půl milionu korun. „Kdyby někdo navrhl projekt za 1,5 milionu, nechtěli bychom, aby vyhrál jenom jeden. Vždycky chceme peníze podělit na více nápadů. Proto je stanovena horní hranice jednoho projektu na 500 tisíc korun,“ vysvětlil Hujdus.

O navržených projektech pak obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák hlasují dvěma způsoby. „První je na internetu. Toto hlasování není nijak omezené, ale z jedné IP adresy můžete hlasovat jen jednou denně. U internetového hlasování se však hlasuje jen o projektech do 150 tisíc korun. Nechceme dražší projekty hlasovat anonymně na internetu. Je to spíše taková zkouška pro malé projekty, jaký je o ně zájem. Vždycky vyhraje pouze jeden,“ přiblížil starosta a dodal, že jakmile skončí hlasování na internetu, tak všechny projekty, které nevyhrály a k nim ty dražší, které do něj nebyly zařazeny, jdou do hlavního hlasování, které se koná na radnici obdobně jako volby.

„Lidé přijdou, prokážou se dokladem a mohou zvolit až pět projektů, kterým udělí jeden bod. Navíc mohou dát i jeden záporný hlas tomu, co vyloženě nechtějí. Takto třeba v minulosti nechtěli veřejný gril na sídlišti. Zřejmě se obávali nepořádku nebo hluku. Loni měl hodně negativních hlasů také zájezd pro seniory do Chorvatska. Možná se dotyční báli, že by se na ně nedostalo nebo to považovali za zbytečně nákladnou záležitost. Těžko říct. Každopádně my do toho nezasahujeme. O tom si rozhodují čistě občané,“ ubezpečil Hujdus.

Po sečtení výsledků radnice zrealizuje ty projekty, které získaly nejvíce hlasů a dosáhly do výše 1,5 milionu korun. Každý rok se tak dostane na pět až šest projektů nebo akcí.

„Loni uspěla kupříkladu dětská lanovka dlouhá asi 40 metrů. Pro děti je to skvělá atrakce, perfektně se na ní vyřádí. Uspěl projekt městských trampolín. Viděla jsem tam děti skákat už i salta, z čehož jsem byla hodně překvapená. Vedle je dopadová plocha z mulčovací kúry,“ řekla Jana Pagáčová, místostarostka Mariánských Hor a Hulvák.

„Každoročně jsme z participativního rozpočtu postavili hodně nových herních prvků na dětská hřiště. Toto chybělo hlavně mladým rodinám s dětmi. V každém ročníku je jedním z výherců nějaké dětské hřiště či hrací prvek,“ konstatovala.

Návrhy mohou podávat všichni, hlasují pak o nich ale jen místní Lidé však v rámci participativního rozpočtu nemusí navrhovat jen stavební práce, ale také společenské či sportovní akce.

„Kupříkladu cvičení maminek s dětmi, turnaj fotbalových školiček apod. O tom lidé také hodně hlasují. Fotbalový Slovan pořádající turnaj vyhrál internetové hlasování už třikrát za sebou. Letos měl mezinárodní žákovský turnaj, což je pěkné. A na hlasování je poznat, že klub má určitou fanouškovskou základnu, která tento turnaj vždycky podpoří.“

Pěkná a estetická jsou podle Jany Pagáčové pítka pro ptáčky. „Když jdeme ven s dětmi, vezmeme si vodu do plastových lahví a pítka doplňujeme vodou,“ doplnila.

Nyní se kupříkladu vyrábí dřevěný betlém na náměstí. Jednou vyhrál i vánoční strom. „Vesměs jsou to všechno pěkné věci.“

Momentálně mohou nejen obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák navrhovat projekty na příští rok. Své návrhy mohou podávat do konce října.

„A nemusí to být jen lidé z Mariánských Hor. Pokud tady někdo třeba jen pracuje, ale něco mu tady chybí nebo vadí, může taky podat návrh. Hlasovat však následně mohou jen lidé, kteří tady mají trvalé bydliště, to nám přijde spravedlivé. Místní lidé by to měli rozhodnout, ale návrh může podat klidně Pražák. I když se to nestává, nápady ale podávají třeba lidé z jiných částí Ostravy,“ uzavřel Hujdus.

Sdílejte článek