Auto
01/03/2024 Petr Sobol

Nošovický Hyundai po více než 15 letech ukončil výrobu manuálních převodovek

Foto: se souhlasem Hyundai Motor Manufacturing Czech

Auta s klasickou manuální převodovkou a třemi pedály jsou na ústupu. Závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích, ve kterém loni v srpnu začala výroba už druhé generace elektromobilu Kona Electric, na sklonku února ukončil produkci manuálních převodovek v hale Převodovkárna č. 1.

Obdobně jako bývalá hala Převodovkárna č. 2 bude přebudována v provoz společnosti Mobis zaměřený na montáž bateriových systémů pro elektromobily.

Poptávka po vozech s manuální převodovkou dlouhodobě klesá. Jestliže ještě v roce 2018 mělo 59 % aut vyrobených v Nošovicích manuální převodovku, loni to bylo pouhých 24 %. Naopak podíl elektromobilů, které z principu manuální převodovku nemají, roste. Pro nošovický závod je tak přebudování další výrobní haly vstříc elektrické budoucnosti důležitou investicí zejména v dlouhodobém horizontu. Díky adaptaci na rozvoj elektromobility má i do budoucna hrát pro celou skupinu Hyundai významnou roli.

V roce 2023 bylo v HMMC vyrobeno celkem 186 500 šestistupňových manuálních převodovek, z nichž přibližně 120 000 zamířilo do závodů Kia na Slovensku a Hyundai v Turecku. Meziročně šlo o cca 15 % pokles. Směr Slovensko nabírá také část produkce „baterkárny“ nošovického Mobisu, a to prozatím pro hybridní a plug-in hybridní vozy Kia.

Výroba bateriových systémů vypukla v nošovické průmyslové zóně ke konci roku 2022. Od loňska se tam kompletují baterie také pro novou elektrickou Konu. V hale Převodovkárna 1, která teď dosloužila, začnou stavební práce po vyklízení prostor nejpozději v létě. Přeměna v novou „baterkárnu“ by měla být dokončena na jaře příštího roku.

Devadesát procent ze zhruba dvou stovek zaměstnanců Převodovkárny napříč všemi profesemi nalezne náhradní pozici na jiném pracovišti v HMMC. Společnost počítá s tím, že po dobu několika měsíců bude držet „nadstav“ zaměstnanců, což usnadní zaškolení zaměstnanců na nových pracovištích. Nové pracovní příležitosti se objeví také právě v chystaném provozu Mobisu.

Ukončení provozu v hale Převodovkárna TM1 neznamená, že by zákazníci už nemohli dostat auto z Nošovic s manuální převodovkou. Nově budou tyto převodovky dodávány z Asie.

Celkově bylo v HMMC za více než 15 let vyprodukováno přibližně 5,26 milionu manuálních převodovek, 80 % z nich tvořily 6stupňové převodovky. Většina produkce byla určena pro potřeby nošovického závodu a sesterský výrobní závod Kia na Slovensku.

Sdílejte článek