Nejnovější zprávy: Muzejníci odhalili pozoruhodný podvod ostravských radních Sezóna začíná, Ondráš a Radegastův Šenk jsou magnety nejen pro cyklisty

Sport

Neskutečná láska legendárních sportovců. Zátopkovi by dnes oslavili 98. narozeniny

Slavní olympionici Emil a Dana Zátopkovi by dnes oslavili 98. narozeniny.

Foto: Archiv

Narodili se nejen ve stejný den, ale i ve stejný rok - 19. září 1922. Emil Zátopek v Kopřivnici a Dana Ingrová ve Fryštátě-Karviné.

Město Kopřivnice na Novojičínsku v neděli slavnostně zahájí dvouletou finanční sbírku na bronzovou sochu svého rodáka, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka.

"Stane se tak okolo 10:45 před startem Běhu rodným krajem Emila Zátopka poblíž Technického muzea Tatra," uvedla za kopřivnickou radnici sdělila Ilona Mazalová.

Socha má stát zhruba 1,5 milionu korun, její pořízení schválili zastupitelé v červnu.

"Pokladnička bude umístěna ve vestibulu kopřivnické radnice, druhá v místním informačním centru. K dispozici bude ještě přenosná pokladnička, která bude součástí sportovních akcí," uvedla Mazalová.

Lidé budou moci složit peníze také v pokladně radnice nebo poslat finanční dar na bankovní účet číslo 30031-1767241349/0800. Účet bude veden u České spořitelny od letošního 19. září do 30. června 2022.

Socha by měla být odhalena v září 2022 při oslavách 100. výročí Zátopkova narození. Dílo vytvoří akademický sochař Jaroslav Brož, který je autorem Zátopkovy sochy, jež stojí od roku 2002 v parku Olympijského muzea v Lausanne.

Zatím není jasné, kde bude socha stát, při veřejném projednávání dostal největší podporu návrh na umístění díla na pěší zónu v centru města.

Zátopek získal na olympijských hrách v Londýně a Helsinkách v letech 1948 a 1952 čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili, včetně trojkombinace tratí na 5000 metrů, 10.000 metrů a maratonu.

Na maratonské trati v Helsinkách navíc závodil úplně poprvé - a překonal olympijský rekord o šest minut. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století.

Zemřel v listopadu 2000. Jeho manželka Dana Zátopková, která zemřela letos v březnu, byla olympijskou vítězkou v hodu oštěpem z roku 1952.