NĚCO NA TOM GOLFU JE
08/08/2022 Kateřina Sobolová

Něco na tom golfu je: ​Malé hřiště? Možná to nejhezčí

Od začátku roku jsme si v Patriotu představili všechna hřiště severní Moravy a Slezska s osmnácti a více jamkami a také jednu devítku. Zbývá ukázat ještě jedno plnohodnotné devítijamkové hřiště a rovněž cvičné areály. Hezkou hru!

Ačkoli devítijamková hřiště obvykle převažují nad těmi většími, už jen kvůli nákladům na stavbu a provoz, v Moravskoslezském kraji to neplatí. Najdeme tu hned šest osmnáctijamkových hřišť: Old Course a New Course v Čeladné, Ostravici, Ropici, Šilheřovice a Kravaře (rozšířené z původních devíti jamek. Naproti tomu se zde nacházejí jen dva standardní devítijamkové areály: již popsané Lipiny v Karviné a pak už jen Hukvaldy.

Obě hřiště navíc vznikla až po boomu těch osmnáctijamkových. Devět jamek přitom neznamená něco méněcenného. Naopak, devítky bývají vyhledávány stále víc, a nejen kvůli úspoře času. Jamky na „devítkách“ bývají herně přívětivější a často jsou zasazeny do nádherné krajiny. I proto mívají speciální atmosféru, kvůli které se na ně vracejí i ti nejlepší hráči.

Obecně vlídné prostředí devítijamkových areálů se odvíjí nejen od menšího prostoru, ale především od provozovatelů, kterými většinou nejsou giganti globálního byznysu. Spíše jde o komunitní, přátelské či rodinné vazby, které chod takových hřišť pomáhají udržovat.

Přesně takové jsou i Hukvaldy, de facto ne devítka, nýbrž jedenáctijamkové hřiště, což si vysvětlíme vzápětí. V rodišti Leoše Janáčka, na dosah Frýdku Místku, Kopřivnice a Příboru, vede hřiště rodina Zbyhněva Bartulce. Podnikatele, který ovšem na rozdíl od jiných nepostavil hřiště s vidinou výdělku, jehož se golfový provozovatel beztak nedočká, nýbrž kvůli lásce ke hře.

Tu podnikatel objevil v roce 2008, ale cesty do Ropice nebo na Radíkov, nedaleko Hranic, mu jako mnohým podobným entusiastům přestaly stačit. Rozhodl se tedy postavit vlastní hřiště. Na zvlněných loukách za obcí vyrostlo postupně jedenáct jamek. Pět z nich má normu (par) 4, ostatní par 3. Na jedné jamce se dokonce odpaluje přes silnici, samozřejmě pokud tu nic nejede.

https://www.golfparklhotka.cz/index.php?page=home

Z Ostravy se sem podobně jako na Čeladnou nebo Ostravici dostanete autem za půl hodiny a z Frýdku-Místku za pouhých deset minut. Poslední čistě lašská obec na valašsko-lašském pomezí se může pochlubit jak odkazem Janáčka (1854-1928), tak památkou, která je třetí největší hradní zříceninou v zemi.

Autorem původních šesti jamek byl mistr golfového minimalismu, architekt Jiří Velden. Dokáže s citem napěchovat důstojné jamky do jakéhokoli prostoru, což předvedl na mnoha svých stavbách, jako jsou například pražské Hodkovičky, středočeské Čertovo Břemeno, Slapy i Stará Boleslav nebo zlínské Lázně Kostelec. „Nestavte luxus, tím akorát lidi odradíte,“ zní Veldenovo motto, s nímž navrhl také malebné Hukvaldy, které začaly růst v roce 2010.

O rok později byly jamky znormovány, tedy oficiálně změřeny a schváleny pro soutěžní hru. V roce 2013 přibyly další tři jamky, takže vznikla klasická devítka, a roku 2019 vznikly svépomocí ještě další dvě. Co to znamená? Jde, a přitom vlastně nejde o normální devítku. Díky počtu jamek se nabízí větší variabilita pro hru. Lze tu hrát na celkový par 62, 64 nebo dokonce 68.

Tříparové jamky zde měří okolo 100 metrů a čtyřparové mají svorně délku pod 300 metrů, takže i průměrný hráč se tu může těšit na dobrý výsledek a rovněž dobrý celkový pocit ze hry. O to jde především. Mnozí stavitelé hřišť v minulosti razili heslo „Čím tíže, tím lépe“, z něhož ale postupně vystřízlivěli, protože hráči se jim kvůli zbytečné náročnosti jamek a ztrátám míčů už nevraceli.

Na svět se v Hukvaldech dostalo velmi příjemné hřiště otevřené doslova každému, kdo přijde a chce hrát. Myslelo se především na místní obyvatele a začátečníky odevšud. Tomu odpovídá i green fee, tedy poplatek za hru, pohybující se stále mezi 300 až 400 korunami. Za hodinu a půl nebo nejvýše dvě hodiny hry, které devítka zabere, jde o velmi přátelskou cenu, jež by měla pokrýt provozní náklady a zároveň potěšit hráče.

Hukvaldský golfový klub se nežene za ziskem, čemuž odpovídá také zrušení vstupního poplatku pro členy, což je ostatně stále častější jev na domácí scéně. Dříve desetitisícové nebo dokonce statisícové vstupní částky do klubů postupně mizí, ve snaze získat stálou herní klientelu a komunitu.

Od čtyřicítky členů z před deseti let se Hukvaldy dostaly na více než 300. Desítky nových členů přibyly právě v poslední době, díky zrušení vstupního klubového fee. Hukvaldy za desetiletí přivábily nejen místní nebo obyvatele výše uvedených měst, ale začaly zajímat i „velké“ hráče z Ostravy a jejího okolí. Vyrazit na prestižní a dle toho cenově ohodnocenou osmnáctku je jedna věc, ale mít nejen golfový zážitek v domácí atmosféře menšího hřiště je věcí jinou.

Hukvaldy, z jejichž lučně parkové podoby lze na několika jamkách zahlédnout i zříceninu, mají jemnější nuance než podobně situovaná „hradní“ či zámecká hřiště na Karlštejně nebo na Hluboké. Je to spíše odrůda podobných hřišť jako jsou Grabštejn či Hrádek u Nechanic. Pomáhá tomu i útulná kamenná klubovna, zahrádka s okrasnými keři a květinami a vůbec opečovávané okolí, na němž se podílí jak majitel a prezident klubu v jedné osobě, tak jeho manželka. Uprostřed hřiště navíc stojí dřevěná rozhledna, z níž je krásně vidět část jamek.

Z okolí lze doporučit kavárnu s hotelem Ráj na zemi, která v Hukvaldech patří právě majiteli hřiště. A také rodinný minipivovar či proslulou restauraci U Námořníka, kterou provozuje právě bývalý mořeplavec. Nelze ovšem zapomenout na nejslavnějšího rodáka. V domě, který Janáček koupil v roce 1921, sídlí jeho muzeum, s původními interiéry pracovny, ložnice i kuchyně a se zvukem autorových skladeb. V areálu hradu, se zachovalou kaplí svatého Ondřeje, se koná Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. Hrad, založený ve 13. století, nebyl nikdy dobyt a zničil jej až požár v 18. století.

Za humny

Pokud byste chtěli objevovat další devítijamková hřiště, která leží v blízkosti Moravskoslezského kraje, nabízí se jich několik dobře dostupných. Rožnov pod Radhoštěm, Búřov a Komárno ve Zlínském kraji, a ještě Radíkov v Olomouckém.

Valašský golfový klub byl v Rožnově pod Radhoštěm založen už v roce 1997. V meandru Bečvy na okraji města se postupně budoval driving range, akademie a v roce 2004 bylo otevřeno devět jamek. Klub má dnes přes pět set členů.

V oblasti Hostýnských vrchů na Valašsku, na vrchu Búřov (výška 660 m n. m.), vybudoval jedno ze svých dvou hřišť Silvestr Mikuláštík. Původně skokan na lyžích, později závodník automobilových rally, postavil nejprve šest jamek vedle horské chaty, v níž bydlí jeho rodina. Před osmi lety bylo hřiště rozšířeno o další tři jamky. Také zde se nabízí několik variant hry, třeba 3x šest jamek a par 69. Lze tu rovněž provozovat footgolf a discgolf, který v zájmu veřejnosti dokonce nad samotným golfem vede. Největším vítězem je tu ovšem horská krajina s loukami a výhledy na Kelčský Javorník (865 m) i Radhošť (1 129 m).

Třicet kilometrů od Búřova leží druhé Mikuláštíkovo hřiště, Komárno, opět pod Hostýnskými vrchy. Tato devítka, zprovozněná v roce 2015, už má standardní par 72, větší greeny a širší fairwaye. Rovněž tady se provozují discgolf a footgolf, ale pořadí oblíbenosti je jiné, vítězí golf před footgolfem a discgolf je třetí. I zde má příroda, se sadem, lučními plochami a stromy, navrch.

Mezi Ostravou a Olomoucí, na úpatí Oderských vrchů, leží obec Radíkov, kde je devět jamek na mírně svažitém prostoru v otevřené krajině znormováno od roku 2010. Veřejné hřiště (tedy otevřené všem příchozím hráčům) poskytuje nádherné výhledy na Hanou, se Vsetínskými vrchy a Beskydy v pozadí.

Co ještě je

V roce 2014 byla v parku v Šilheřovicích otevřena devítijamková Rothschild Golf Academy s klubem Rothschild Golf Club Šilheřovice. Jde o jiný klub než ten, který je spojený s klasickým osmnáctijamkovým hřištěm, postaveným v roce 1970. Většina jamek se ale nachází uvnitř prostoru starého klubu. Všechny jamky mají par tři a umělé greeny. Jakkoli jde o samostatné hřiště, ve skutečnosti je to akademie, tvořící jeden celek s šilheřovickou osmnáctkou.

Co už není

Tréninkový areál Golf Clubu Ostrava v Oderském parku měl u slepého ramene Odry ve čtvrti Zábřeh hřiště se šesti jamkami. Hřiště ukončilo provoz po sezoně 2012, samotný klub dále existuje.

První Městský golfový klub Nový Jičín provozoval od roku 2008 cvičnou louku v areálu bývalého fotbalového hřiště v Bludovicích, místní části Nového Jičína. V roce 2009 byl klub přijat za člena České golfové federace, ale činnost před pěti lety ukončil. V areálu bylo čtrnáct cvičných odpališť a dva cvičné greeny.

Jak začínal textař skupin Katapult, Turbo, OK Band Ladislav Vostárek

„Začal jsem v roce 1970. Golf mi připadal jako málo dynamický sport, něco mezi šachy a kulečníkem, ale táta mě nakonec ukecal. Z omylu mě definitivně vyvedla až informace, že Mick Jagger z Rolling Stones má singlový handicap, a navíc jsem v Mariánských Lázních potkal kytaristu Olympiku Láďu Kleina. Zůstal jsem tam tenkrát prakticky celé prázdniny, protože jsem golfu zcela propadl. Osm týdnů jsem dřel na drivingu a k tomu jsem stihnul obejít někdy i dvě osmnáctky denně. Pamatuji doby, kdy golf nás hrálo možná sto padesát. Tenkrát byl golf trpěnou zábavou, kterou bolševik ani nepovažoval za sport. Vždyť i na tiketu Sportky jej nahradily z Ruska dovezené gorodky.“

Sdílejte článek