Společnost
03/02/2021 Petr Broulík

Návrh přestavby mrakodrapu vyvolal debaty. Jak se tam bude žít? ptají se Ostravané

K návrhu rekonstrukce už sedm let prázdné budovy ostravského „mrakodrapu“ v Ostrčilově ulici, který zpracovali architekti Eva Jiřičná a Petr Vágner ze studia AI Design, se mohli v pondělí večer živě vyjadřovat i návštěvníci facebookové stránky MAPPA Ostrava, tedy Městského ateliéru prostorového plánování a architektury.

Lidem, kteří se zúčastnili diskuse, se nová „zelená“ podoba budovy, které hrozilo dokonce zbourání a která je jednou z nejvyšších ve městě, většinou hodně líbila. Samozřejmě se našli i ti, kteří v návrhu viděli „mouchy“, někteří měli třeba i obavy o život v domech v okolí.

Krásný návrh, krásné vizualizace

Katka Potůčková si myslí, že návrh rekonstrukce mrakodrapu je krásný a určitě oživí Ostravu, s čímž řada lidí souhlasila. Magda Bednaříková Luňáčková také návrh chválí: „Vypadá to nádherně. Návrh parku v místě současného parkoviště působí příjemněji,“ píše v diskusi.

Martin Hladiczek Hladík rovněž chválí. „Moc krásná vizualizace. Mohu se zeptat, kdyby se to realizovalo, tak byty budou k prodeji nebo k pronájmu?“ napsal.

Vladimír Plutko píše: „Opravdu krásná vizualizace, pěkný projekt.“ Ondřej Smolka rovněž píše, že se mu návrh líbí. „Ale už slyším obyvatele okolních domů, že na střeše parkovacího domu vzniká moc hluku,“ píchne si.

Jakub Uherek si myslí, že by měl být mrakodrap citlivě zrekonstruován, aby se stal plně funkčním prvkem města. „Paní Jiřičné si velmi vážím a věřím, že tato spolupráce bude mít patřičný efekt,“ dodává.

Zachránit přece neznamená zhoršit kvalitu bydlení pro ostatní

Účastníci diskuse však návrh nejenom chválili. Vladimír Káňa například pokládá tuto stavbu za znehodnocení ostatních nemovitostí.

„Pokud vám stavbu postaví v těsné blízkosti před okna, jak je v plánu, toto je logicky znehodnocení nemovitosti, kvality bydlení. Žádáme hledání jiného řešení, které bude přínosné pro všechny,“ říká nespokojený účastník diskuse.

"Parkování varianty číslo 2 jste prezentovali minimálně. Varianta číslo 1 je pro okolní domy nepřijatelná,“ vytknul moderátorům. „Počkejte, až bude představen projekt, který představí vyřešení problému s parkováním.“

Kačanová Monika se k němu přidala: „Zachránit objekt přeci neznamená zhoršit kvalitu bydlení pro ostatní nájemníky okolí,“ míní. „Bydlím u věžáku a jen věřím, že nebude zrušen zbytek zeleného trávníku za kotelnou.“

Tomáše Jaroše zajímá osud výměníkové a tlakové stanice. „V objektu případných garáží se v současnosti nachází výměníková a tlaková stanice, ty se přesunou kam?“ ptal se v diskusi.

Z Ostrčilovy se stane lukrativní čtvrť. Nezvýší se v bytech kolem nájmy?

Oldřich Kodym se pokusil diskusi zlehčit. „Však věžák zelený po dostavění byl,“ napsal a zajímal se o osud odpadu z bytů.

„Bude zachován původní způsob odstraňování odpadu z bytů?“ ptá se a Tomas Tomy Polednik a sarkasticky komentuje: „Jde vidět, jak je výrazně vyšší prostor věnován tomu, aby to před mrakodrapem měli hezké, a parkoviště odsuneme k ostatním.“

Tomas Scurek napsal, že je rád, když v Ostravě něco nového vznikne, ale i v současnosti je obtížné lokalitu kolem mrakodrapu ráno navštívit autem. „Jezdím tam do práce i s dítětem do školy. Bude asi docela náročné zajistit prostupnost současných komunikací. Ale držím palce.“

Diskutér nazvaný Jelen Ka se zajímal, jaký bude mít záchrana mrakodrapu vliv na výši nájmu okolních bytů patřících Heimstaden. „Stane-li se z toho lukrativní čtvrť. Zaručíte, že se nezvýší nájmy v oblasti? V době rekonstrukce tu bude zvýšená prašnost a tak dále. Zaručí se nějaká kompenzace nájemníkům, třeba snížení nájmu?“ zajímal se.

Bude Eva Jiřičná projektovat i interiéry mrakodrapu?

Diskuse se zúčastnili on line ve své londýnské kanceláři i Eva Jiřičná a její kolega z pražského studia AI Design Petr Vágner.

Někteří účastníci diskuse se Evy Jiřičné ptali, zda se kromě návrhu podoby bude studio AI Design podílet i na návrzích interiérů v budově. „To je sen každého architekta, udělat budovu od začátku až do konce. Většinou to tak z komerčních a organizačních důvodů nedopadne. Samozřejmě, kdybychom tu příležitost dostali, tak bychom si vyskočili. Zatím se nám to málokdy podařilo,“ řekla slavná architektka českého původu.

Moderátor diskuse také zeptal Evy Jiřičné, zda věří, že se její návrh rekonstrukce povede přetvořit z papíru do reality.

„Architekt musí být optimista. Rádi bychom projekt realizovali, aby zaručil příjemné bydlení a osvěžil prostor kolem sebe. Doufáme, že ta budova bude opravdu zelená, tedy i ekologicky fungovala, jak nejlépe je to vůbec možné. Práce na rekonstrukci jsme se všichni ze studia zúčastnili s radostí a opravdu jsme s ní žili. Jen to množství vizualizací, které náš tým zpracoval, není obvyklé. Na tuto budovu jsme se opravdu podívali ze všech stran a snažili jsme se její rekonstrukci srovnávat s tím, jak se podobné zelené budovy staví ve světě,“ řekla architektka.

Bezpečnost mrakodrapu se rekonstrukcí velmi zvýší

Petr Vágner zdůraznil, že návrh rekonstrukce velmi zvýší bezpečnost mrakodrapu, která je dnes nevyhovující a způsobila, že je budova od roku 2013 prázdná.

„V současnosti je v mrakodrapu jen jedna úniková cesta a není dostatečně větraná, proto nesplňuje platné bezpečnostní limity. My tam doplníme přistavěním dalšího komunikačního jádra další únikovou cestu a navíc tam přistavujeme jeden požární a jeden evakuační výtah pro případný zásah hasičů. Navíc uvažujeme na střeše například s požární nádrží,“ řekl architekt Petr Vágner.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama