Společnost
16/07/2017 Tomáš Svoboda

Na vlastní kůži: V Novém Jičíně pomáhá lékařům moderní digitální „skener“

Pro úspěšnou léčbu jakékoli nemoci je zásadní včasné odhalení jejích projevů. Platí to i pro kožní melanom, který je v současnosti jedním z vůbec nejrizikovějších nádorových onemocnění. Pomocí moderních metod jej už několik let diagnostikují v novojičínské nemocnici.

Vyzkoušeli jsme si to doslova na vlastní kůži, protože lékařka kožního oddělení Radana Dwayebová nám ochotně předvedla, jak funguje nový celotělový dermatoskop. Digitální přístroj, který používají od letošního jara a který dokáže skenovat a mapovat prakticky všechna znaménka či další kožní útvary a nebezpečné změny na povrchu lidského těla.

Než jsme se dostali k samotnému testování, bavili jsme se o tom, proč je vlastně prevence formou skenování či pořizování snímků kůže tolik důležitá.

„Umožnuje nám to včasný záchyt kožního melanomu. Pokud zjistíme, že je pouze povrchový, je naděje na přežití pacienta velká. Pomáhá nám tedy rychlejší a přesnější diagnostikou, která umožňuje zahájit včas efektivní léčbu a zvýšit naděje na přežití pacientů,“ říká lékařka s tím, že s dermatoskopem jsou zvyklí pracovat již od roku 2012. Nyní však mají na oddělení nejmodernější verzi.

Podle Radany Dwayebové je trend výskytu onemocnění kůže stoupající v České republice i celosvětově. Samotný maligní melanom, který se může vyvíjet kdekoliv na kůži, je pak hodnocen jako zhoubný nádor s vůbec nejrychlejším vzrůstem výskytu a velkou agresivitou. V novojičínské nemocnici diagnostikovali celkem 35 maligních melanomů v roce 2014, v roce 2015 jich bylo 43 a za loňský rok 38.

„Lidé jsou však i díky dlouhodobé osvětě stále uvědomělejší a chodí na kontroly. Případů, kdy vyšetření dermatoskopem pomohlo, je hodně a nemusí to být jen lidé s mnohačetnými pigmentovými projevy,“ pokračuje specialistka, která odhaduje, že v Nemocnici Nový Jičín vyšetří pomocí nového dermatoskopu sedmdesát až osmdesát pacientů za měsíc.

Vyšetření, které je rychlé a nebolí

Jak jsme se sami mohli přesvědčit, není se čeho bát. Znaménko či útvar vhodný k „vyfocení“ digitálním přístrojem lékařka určí už při prvním pohledu. Jako mírně „podezřelé“ se jeví tmavší znaménko na předloktí, které potře gelem a může se začít skenovat.

„Pro základní vyšetření nám slouží optický dermatoskop. Když se nám nějaké znaménko nebo útvar nezdá, použijeme digitální. Už jen to, že je znaménko tmavší, může něco signalizovat. Sledujeme vždy jeho barvu, okraje a strukturu, velikost a symetričnost,“ vysvětluje Radana Dwayebová, která po přiložení digitální lupy vidí vše ve velkém detailu na monitoru.

„Počítač nám nyní vyhodnotí uložený obraz a přiřkne stupeň rizika na stupnici od jedné do desíti. Máme hodnotu 2,6, což je v pořádku. Skóre nad pět nám již signalizuje možné riziko. Znaménko bychom v takovém případě měli hlídat, nebo dát chirurgicky odstranit. Pak následuje histologické vyšetření,“ popisuje obvyklý postup lékařka z nemocnice patřící do skupiny Agel.

Trvalo to jen několik málo minut a my víme, že riziko vzniku kožního nádoru je minimální. „Všechna data se nám v počítači uloží a my můžeme v čase dál sledovat stav a vývoj znaménka. U pacientů, kteří mají více znamének, je ovšem lepší celotělové mapování,“ upřesňuje.

Důležité jsou pravidelné kontroly

Během tohoto způsobu mapování není v permanenci digitální lupa, ale kamera, která pořídí nejdříve přehledné fotografie celého těla a následně jednotlivých pigmentových útvarů.

„Při kontrole přístroj porovnáním snímků odhalí nové útvary a upozorní i na ty, které se změnily. To přináší velkou úsporu času, usnadní a upřesní vyšetření zvláště u pacientů s velkým množstvím znamének. Proto je třeba, aby lidé chodili na kontrolu pravidelně,“ zdůrazňuje lékařka kožního oddělení.

Statistiky ukazují, že rakovina kůže je v některých evropských zemích nejčastějším typem rakoviny, a to zejména u mladých žen a mužů nad 50 let. Na růstový trend onemocnění má vliv například fototyp kůže, snižování tloušťky ozónové vrstvy nad Evropou či vztah ke stále populárnímu opalování.

Obecně se proto vždycky doporučuje tzv. foto-protekce. To znamená nejlépe nechodit na sluníčko mezi 11 až 15 hodinou a nespálit se. Nebezpečné je i časté navštěvování solárií.

„Spálení kůže je totiž vysoce rizikové, a to zvláště u dětí do osmnácti let, u lidí se světlou kůží, větším počtem znamének a s výskytem melanomu v rodině. Na jaře, v létě a zvláště u moře, vody či při práci ve venkovním prostředí by se lidé měli chránit používáním krémů s UV filtrem v hodnotě 50 a vhodným oblečením,“ upozorňuje Radana Dwayebová na základní preventivní opatření.

Vyšetření digitálním dermatoskopem, které, jak jsme sami poznali, je opravdu rychlé a efektivní, po rozhodnutí lékaře běžně hradí zdravotní pojišťovny, se kterými má nemocnice uzavřeny smlouvy.

O nemocnici

Kožní oddělení Nemocnice Nový Jičín, která od roku 2012 patří do skupiny AGEL, má statut Dermato-onkologického centra II. typu, jenž mu byl udělen Českou dermatovenerologickou společností. Ve spolupráci s Komplexním onkologickým centrem, které je rovněž součástí nemocnice, jsou zde pacientům k dispozici služby onkologa, chirurga a dermatologa.

Sdílejte článek