Proměny kraje
03/09/2018 Jaroslav Baďura

Moravskoslezský kraj a Impact Hub podpoří 10 chytrých projektů

​Pavel Klučka, koordinátor z Impact Hub Ostrava, má v regionu na starost unikátní společný program Hub for Change a Moravskoslezského kraje – Chytrou myšlenku MSK. Projekt by měl přinést nové inovativní nápady, podpořit vznik nových firem a podnikatelských záměrů.

Jak program vznikl? Jaká byla úplně první myšlenka, nápad?
Iniciátorem je Moravskoslezský kraj, jehož snahou je rozšíření inovativních myšlenek v regionu pro podporu nejen v inovativnosti, ale také v podnikavosti – jde to ruku v ruce. Popravdě, Moravskoslezský kraj si v žebříčku počtu podnikatelů nestojí úplně nejlépe ve srovnání s ostatními kraji v České republice.

Co má program přinést?
Program by měl přinést nové nápady, které mají potenciál realizace u nás v kraji. Mottem kraje je: Šetřit lidem čas a peníze, což se podporou vybraných projektů v programu snažíme převést do praxe. Firmy mají často problém prosadit svou startupovou myšlenku. My na druhou stranu máme dlouhodobé zkušenosti s realizací akceleračních programů. Krásně jsme se v tomhle potkali a už se moc těšíme na výsledek, který akcelerace projektů přinese. Věříme v úspěšnou realizaci těchto projektů.

Jaký je harmonogram programu?
V současné době ukončujeme diagnostiku projektů. Do programu se přihlásilo čtyřicet čtyři nápadů a projektů firem, což je krásné číslo. Z tohoto počtu jsme vybrali deset projektů, které splňovaly určitá kritéria, abychom byli schopni jim efektivně pomoci. Hodnotili jsme také, zda jsou udržitelné a plně realizovatelné.

Proč jste vybrali zrovna deset projektů?
Deset je krásné kulaté číslo (směje se). Je to kapacita, kterou jsme schopni během jednoho běhu akcelerátoru kvalitně zvládnout.

A co se s vybranými projekty bude dít dále?
Od 5. září, kdy proběhne slavnostní zahájení se zástupci kraje a měst, začne samotný akcelerátor. Samozřejmě, přípravy běží již několik dní. Probíhá párování s mentory, kteří budou v roli průvodců daných projektů. Sháníme také experty, kteří účastníkům budou pomáhat v oblastech, které na základě diagnostiky vyhodnotíme jako kritické. Účastníky čeká standardně šest individualizovaných workshopů, pravidelná komunikace s mentorem a experty a plnění stanoveného projektového plánu, který vychází z diagnostiky a z konzultace s mentory.

Firma přijde s nápadem a vy jim ho pomůžete zrealizovat. Je to tak?
V podstatě je to tak. Snažíme se jim pomoct nastavit jejich byznysový plán a ověřit udržitelnost produktu nebo služby. To vyžaduje cílenou a tvrdou práci ze strany projektů. Primárně záleží na aktivitě konkrétního projektu, s jakou vervou do toho půjde a jestli si bude stát za tím, aby svůj cíl splnil. Tři měsíce nejsou úplně dlouhá doba, nicméně je dostatečná pro efektivní akceleraci. Dáváme jim možnost učit se na základě dřívějších zkušeností odborníků.

Kromě mentoringu, rad a konzultací, dostanou firmy i nějakou finanční odměnu?
Každý z vybraných projektů se bude účastnit závěrečné slavnostní prezentace (13. prosince) a po této prezentaci dostanou tři nejlepší projekty finanční částku v hodnotě (každý) sto tisíc korun na rozvoj svého projektu.

Znáte všech deset vybraných projektů, alespoň v kostce?
Ano, jsem s nimi seznámený. Je to jedna z podmínek výběru.

I přestože jsou projekty v úplných počátcích, myslíte si, že je mezi nimi opravdu nějaký špičkový?
Myslím, že všech deset projektů má velký potenciál. Výběr byl docela náročný.

Jste překvapeni, jak kvalitní projekty se přihlásily?
Ano, jsme docela překvapeni. I proto, že se přihlásily také rozvinuté firmy, které mají startupový nápad. Jde vidět, že o ekosystém inovací v Moravskoslezském kraji je velký zájem.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama