Společnost
29/08/2016 Jaroslav Baďura

Mladý nadšenec mapuje umění ve veřejném prostoru ve Frýdku-Místku

Stránka Umění ve veřejném prostoru mapuje už bezmála dvě stovky uměleckých artefaktů ve Frýdku-Místku. Autor stránky, Jakub Tichý, plánuje, že do budoucna by se stránka mohla stát velkým kolektivním dílem.

Jak vás váš projekt napadl?
Dlouho jsem se zajímal o sochařská díla a drobné sakrální stavby ve městě i v okolí. Další téma, které mě zajímá a baví, je veřejný prostor a náš vztah k němu. Takže jsem pozorně sledoval podobné projekty v jiných městech. Nejdříve v Havířově, kde má databáze uměleckých objektů spíše charakter seznamu a situace je tam, vzhledem ke stáří města, jednodušší, a pak v Olomouci, kde také vznikla velmi hezká mapa umění ve veřejném prostoru. Takže jsem si řekl, že se pokusím o něco podobného u nás, oslovil olomoucké tvůrce s několika dotazy, inspiroval jsem se u nich i co do technického řešení a dal jsem se do práce. V mezičase pak spustil v Ostravě Jakub Ivánek skvělý projekt Ostravské sochy, který jsem sledoval také.

Kdy jste začal a čím?
Začal jsem někdy v zimě a pokračoval jsem velmi nesoustavně do srpna. Připouštím, že se to dalo stihnout mnohem rychleji. Nejdřív jsem musel vymyslet, jak to provést technicky, pak jsem mohl začít sbírat informace a fotit. Takže číst, chodit, třídit a výsledky vkládat na web.

Co bylo nejtěžší?
Nejdříve začít a pak celou věc dokončit, respektive spíše dotáhnout do zveřejnitelného stavu. Tak je to asi s každým projektem, který si sám vymyslíte a na jehož dokončení nikdo netlačí. Jsem typický prokrastinační typ, takže nejtěžší je pro mě vůbec začít něco dělat. Nicméně hlavně o objektech, které vznikly po roce 1948, se shánějí informace obtížně. Třeba barokní sochy světců se obecně vnímají jako součást kulturního dědictví a obvykle se udržují, zatímco umělecké realizace třeba z éry budování sídlišť se neoceňují, chátrají a často i zcela zanikají. Přitom i v té době vznikaly, samozřejmě vedle jistého množství balastu, velmi kvalitní věci. Totéž platí o architektuře, i když se to snad začíná trochu obracet.

Kolik míst máte zmapovaných?
Teď je v mapě přes 170 položek. Výčet není úplně vyčerpávající – dále se dá pracovat s díly v interiéru, se zaniklými díly nebo s objekty, které jsem dosud zohledňoval jen v omezené míře, třeba s pamětními deskami. Pořád zbývá mnoho k doplnění.

Jaký je cíl projektu?
Ohraničený cíl asi není, spíše bych mluvil o smyslu. Chci zkrátka upozornit na to, že prostor, ve kterém žijeme, má své dějiny, estetické kvality a je plný zajímavostí. Konkrétně umělecké realizace ve veřejném prostoru často lidem splývají s okolím, léta kolem nich chodí a mnoho o nich nevědí, nevšímají si. Já sám jsem se při přípravě mapy o městě mnoho dozvěděl a rád bych to zprostředkoval i ostatním.

Co plánujete dál?
Rád bych mapu dále rozšiřoval o nové objekty a doplňoval informace a fotky k již vloženým. S tím se dá pokračovat vpodstatě do nekonečna. Ozval se mi třeba Jakub Ivánek s mnoha doplňujícími informacemi, dostal jsem nějaké nabídky ke spolupráci. Chtěl bych, aby se mapa stala kolektivním dílem.

Sdílejte článek