Společnost
12/01/2022 ČTK

Město hledá nového ředitele Ostravského muzea. Jiřina Kábrtová ve funkci skončí

​Ostrava hledá ředitele Ostravského muzea, které je příspěvkovou organizací města. Ve funkci nahradí dlouholetou ředitelku Jiřinu Kábrtovou, která odchází do důchodu.

ČTK to řekla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Zájemci se do výběrového řízení mohou hlásit do konce února.

"Ostravské muzeum je významnou součástí zdejší společensko-kulturní infrastruktury. Dosavadní ředitelce patří skutečně velké poděkování za její mnohaletou práci v čele této instituce. Doufám, že se nám podaří najít vhodného nástupce, který naváže na její úspěchy a přijde i s novými myšlenkami, které přinesou tomuto muzeu další perspektivy," uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Nového ředitele bude vybírat komise složená převážně z mimoostravských odborníků. Uchazeči musí připravit vizi o dalším fungování muzea, jejíž součástí bude jeho další odborný rozvoj, ale i ekonomický plán nebo marketingová strategie. Zájemci mohou vycházet z materiálů a zpráv týkajících se dosavadního hospodaření a plánů činností muzea, které jsou uveřejněny na webových stránkách města.

"Pevně věřím, že komise vybere z přihlášených kandidátů takovou osobnost, která posune naše ostravské muzeum dále v kontextu moderního, edukativního a pro veřejnost atraktivního muzejnictví," doplnil Pražák.

Zájemce o funkci musí mít vysokoškolské vzdělání v magisterském oboru a musí mít dobrou znalost českého muzejního prostředí. Vyžadována je rovněž vysoká úroveň vyjadřovacích schopností, aktivní znalost jednoho světového jazyka a manažerské a organizační schopnosti. Přihlášky s požadovanými přílohami zasílají uchazeči písemně, mohou je také osobně doručit na podatelnu magistrátu města.

Ostravské muzeum sídlí v budově Staré radnice na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Jeho historie sahá do roku 1872, kdy vzniklo díky významnému ostravskému sběrateli a pedagogovi Karlu Jaromíru Bukovanskému. Současná ředitelka muzea, ostravská rodačka a absolventka oboru geologie a mineralogie, se do vedení muzea dostala po revoluci. Za éry jejího vedení se zasadila o řadu úspěšných výstav i velkou rekonstrukci muzea v letech 2004 až 2006. Byly při ní odkryty zbytky kamenných zdí domu, pravděpodobně ze 14. století.

Sdílejte článek