Společnost
21/03/2019 Marcela Pytlíková

Když muž nadává, že jsem furt v muzeu, řeknu mu, že tam jsem o rok déle než s ním

​Přijdou dvě ředitelky do klubu... Ne, to není vtip, ale začátek březnové Kafrárny - talkshow Petra Kubaly, která tradičně proběhla v ostravském klubu Atlantik.

Hosty byly tentokráte ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová a ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

"Paní Kábrtová, vaše jméno je už docela dlouho spojeno s ostravským muzeem," začal rozhovor Petr Kubala. "Nebudeme říkat jak dlouho, ale je to dlouho, že?"

"No já se tím docela chlubím. Vždycky když mi můj muž nadává, že nedojdu brzo domů a furt jenom muzeum, muzeum, tak mu říkám: 'Hochu, ale já s tím muzeem žiju o rok déle než s tebou.' V muzeu jsem 1. března slavila 42 let."

"Stal se vám v muzeu někdy takový ten trapas, že někdo něco rozbil?" zajímal se moderátor. "Já jsem to totiž viděl ve filmech." "No stalo se, že při instalaci výstavy se pohnula polička a spadl koník, který byl v majetku Národní galerie Praha, a byla to nějaká čínská dynastie z 1. století."

"Ale byl starý, že?" podotkl Petr. "Ještě štěstí, že nebyl nový." Nakonec to ale dobře dopadlo, protože se zjistilo, že koník už byl dvakrát lepený dříve a po restauraci vypadal ještě lépe než před ní.

Jiřina Kábrtová je vedle fanynky Jana Lucemburského také velkou a vášnivou fanynkou Baníku a sportu obecně (ačkoli je její manžel sparťan). Proto od Petra dostala osobní dárek - jeho první dětské tenisky, ve kterých zjistil, že sport je přesně to, co nebude dělat.

"No to je skvělé," zaradovala se paní Kábrtová. "Já to dám do muzejních sbírek, my totiž už začínáme sbírat 80. léta."

"Mě by zajímalo," spustil Petr Kubala, když do křesla pro hosty usedla Zlata Holušová, "jak se učitelka češtiny dostane k pořádání jednoho z největších festivalů hudby vůbec."

"Tak, že si ho vymyslí.""Takhle jednoduché to bylo?" užasl Petr. Tak takhle jednoduché to zase nebylo. Festivalu Colours of Ostrava, který letos slaví již 18. narozeniny, předcházelo 15 let jiných festivalů a hudebních akcí - Folkový kolotoč, Hudba k tichu, Rocková Dolní Lhota, Dolnolhotský buben. A když jednou přišlo tolik lidí, že se do Dolní Lhoty už nevešli, festival se přestěhoval na Stodolní.

A věděli jste, že se tvůrkyně a ředitelka největší ostravské hudební chlouby vlastně narodila v Praze? Ale protože měla potíže s průduškami, tak se s ní rodiče přestěhovali do Ostravy Poruby.

"Měla nějaká hvězda, která sem přijela, nějaký zvláštní požadavek, který vás překvapil?" otázal se moderátor. "Nás už nic nepřekvapí," zněla odpověď. "Třeba loni chtěl Kygo pingpongový stůl. A my se všichni chodili dívat, kdy si zahraje a on si nezahrál."

A proč právě název Colours of Ostrava? "Protože mě hrozně štvalo, že se Ostravě pořád říká 'černá'. Tak jsem jí chtěla přidat barvy a chtěla jsem, aby i ten festival byl pestrobarevný hudebně, aby přinášel všechny barvy hudby."

A tomu odpovídal i Petrův osobní dárek - sada barevných ostravských fixů, konkrétně z Třebovic.

Příští Kafrárna proběhne v pátek 12. 4. ve 20 hodin a jedním z hostů bude herečka Divadla Petra Bezruče Pavla Gajdošíková. Ta v nedávné době získala za svůj herecký výkon v roli Maryši hned dvě ocenění - Cenu Jantar a Cenu divadelní kritiky.

Pokud si toto setkání nechcete nechat ujít, vstupenky jsou k dostání v klubu Atlantik nebo na adrese http://atlantik.koupitvstupenku.cz/.

Sdílejte článek