Společnost
25/01/2022 ČTK

Letní pád letadla v Dolním Benešově zavinila chyba pilota. Nevěnoval se řízení

​Loňskou nehodu malého letadla na letišti v Dolním Benešově na Opavsku, při které se na začátku prázdnin zranili čtyři lidé, zavinila chyba pilota.

Jednapadesátiletý muž se dostatečně nevěnoval řízení stroje. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou na webu zveřejnil Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

.

Letoun Cessna havaroval při vzletu. Kromě pilota na palubě byli čtyři lidé, dva piloti pro tandemové seskoky a jejich klienti. Čtyři lidé se při nehodě zranili, jeden z nich těžce. "Ve stoupání ve výšce okolo 20 metrů došlo k přechodu letadla do klesání. V tomto klesání letadlo narazilo pod malým úhlem do země. Pilot utrpěl těžké zranění," uvedl ústav.

Podle závěrečné zprávy byla příčinou kolize série několika pochybení pilota malého letounu, který v ten den měl za sebou už pět startů. Pilot se údajně nevěnoval plně řízení. "Manipuloval s pákou ovládání vztlakových klapek ve výšce, která nebyla bezpečná pro tuto činnost. Tím změnil trajektorii letadla ze stoupání do klesání a do pravého náklonu," uvedl ústav ve zprávě. Pilot podle výsledků vyšetřování navíc včas nezareagoval na změnu trajektorie letu.

"Nevědomky převedl letoun do klesání s pravým náklonem, na které včas nezareagoval," uvedli vyšetřovatelé. Podle nich letadlo bylo v dobrém technickém stavu a ten neměl na nehodu žádný vliv. Stejně tak i počasí.

Sdílejte článek