Koncertní sál
30/11/2023 Jaroslav Baďura

Koncertní sál: ​Proměna společenského sálu domu kultury

Členové orchestru v již vyklizeném společenském sále DKMO. Foto: Lucie Maceczková

Projekt rekonstrukce chráněné kulturní památky Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu pokročil. Magazín PATRIOT představuje postupně všechny budoucí prostory této unikátní stavby, díky které se již nyní Ostrava propisuje na kulturní mapu Evropy. Víme, kdo tam bude chodit a na co!

Koncerty, slavnosti, schůze, výročí, plesy nebo konference... To vše po dobu šedesáti let nabízel společenský sál, tedy největší sál Domu kultury města Ostravy. Rekonstrukcí budovy se tento prostor promění v komorní multifunkční sál o kapacitě 515 míst s novým přísálím.

Nově vzniklý prostor nabídne variabilitu jeviště i hlediště, flexibilitu uspořádání pro různé typy akcí, kvalitní akustiku a také napojení na společenské zázemí přilehlých prostor. A to vše s ohledem na původní architekturu. Společným jmenovatelem komorního multifunkčního sálu je jeho variabilní uzpůsobení pro kulturní, vzdělávací, společenské i komerční akce. Sál bude nadále plnit stejnou funkci, jako během svého 60letého působení, ovšem ve kvalitách odpovídajících 21. století.

HISTORIE SÁLU A ZACHOVÁNÍ PŮVODNÍ ARCHITEKTURY

Současná budova domu kultury byla navržena Jaroslavem Fragnerem v roce 1954. V roce 1961, kdy se dům kultury slavnostně otevřel a byl zahájen jeho provoz, se budova se svým společenským sálem o kapacitě 879 míst stává ihned jedním z nejdůležitějších center města. Již tehdy zazněla kritika akustiky i ze strany architektů a odborníků. Společenský sál totiž nikdy nebyl určen k provozovaní klasické hudby a nesplňoval tak akustické parametry. Sál disponoval oproti dnešní podobě vysokými vertikálními okny, kterými mohlo do sálu pronikat denní světlo, ale právě kvůli špatné akustice se okna později zazdila. Při uzpůsobování prostor tehdejšímu režimu se provedlo také několik dalších nesmyslných přestaveb a změn. V roce 2004 se DKMO stává kulturní památkou.

Budova od svého otevření neprošla žádnými zásadními a potřebnými úpravami a s roční návštěvností 250 tis. lidí je téměř ve všech aspektech na hranici životnosti a potřebuje rekonstrukci. Návrh rekonstrukce podle newyorského architekta Stevena Holla zachovává a ctí stávající budovu v nejvyšší míře. Dispoziční změny a úpravy však proběhnou ve smyslu původního Fragnerova návrhu.

Více o historii budovy a sálu: https://www.dkmoas.cz/60-let/historie/pocatky-ostravskeho-domu-kultury/

Podoba společenského sálu v době svého otevření, kdy byl sál ještě prosvětlený vertikálními okny hlavního průčelí se zřetelným rastrem stropního pohledu. Zdroj: Kniha Bílá loď uprostřed Ostravy

SOUČASNÝ STAV

V roce 2022 byl provoz domu kultury přerušen a zahájily se přípravné práce, které samotné rekonstrukci a přístavbě koncertního sálu předchází. Budova je nyní zcela vyklizena a ze společenského sálu byly demontovány i varhany, které za pár let rozezní ostravskou Katedrálu Božského Spasitele. Ztrátu prostor, které dům kultury nabízel, společenského sálu nevyjímaje, pociťují nejen občané, ale také organizátoři akcí. Prostory tak opustila Janáčkova filharmonie Ostrava, která našla útočiště v bývalém kině Vesmír, ale i například MHF Leoše Janáčka a další stálí nájemci.

Steven Holl při návštěvě Ostravy v říjnu 2022. Zdroj: Koncertní sál Ostrava

Demontáž varhan v lednu 2023. Zdroj: Koncertní sál Ostrava

BUDOUCNOST

Komorní sál nabídne maximální kapacitu 515 míst s tím, že ji bude možné upravit dle konfigurace jeviště a hlediště pro 373 – 515 diváků. Sál bude disponovat navíc i předsunutým pódiem o maximálních rozměrech 7 krát 10 metrů, které lze nastavit dle potřeby. Pódia v sále budou totiž jednoduše složena z pohyblivých panelů, čímž bude umožněno prostor variabilně uspořádat nejen dle požadavků umělců a orchestrů, ale také pro jiné komerční využití sálů. Například pro konání plesů lze předsunuté pódium zcela zasunout. Využít prostor jako velký sál pro jiné než koncertní akce umožní také stohovatelný systém sedadel hlavního hlediště. A díky zvednutí stropu na cca 12 m nad úroveň jeviště, dojde také k výraznému zlepšení akustiky.

VIZUALIZACE SÁLU PO REKONSTRUKCI

Copyright: Steven Holl Architects / Architecture Acts

Klavír umístěný na předsunutém mobilním pódiu, které zde odděluje od pevného pódia posuvná zeď.

Pohled z nově vybudovaných balkónů.

Sál nabídne variabilní elevaci se stohovatelným systémem hlavního hlediště.

Ke komornímu sálu náleží i společenské zázemí v podobě rozšířeného přísálí.

Pohled na hlavní vstup do komorního sálu z nově vzniklých společenských prostor (nyní je zde za zdí umístěna vzduchotechnika).

Následující díl: Koncertní sál s kapacitou 1300 míst

Předchozí díl: Ostrava dosáhla dalšího milníku. A jede se dál!

Sdílejte článek