Koncertní sál
26/01/2024 Jaroslav Baďura

​Divadelní sál po rekonstrukci Domu kultury města Ostravy znovu ožije!

Z dětského koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Foto: Martin Kusýn

Otevřením domu kultury v roce 1961 se začala psát významná kapitola v historii ostravské divadelní scény. Kulturák se stal místem mnoha pozoruhodných divadelních událostí profesionálních a amatérských divadelních souborů.

Seriál Magazínu PATRIOT o rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavbě koncertního sálu se ve svém 4. díle věnuje právě základní obnově funkčního divadelního sálu o ploše 566 m2 a kapacitě až 500 míst, která zajistí vyšší komfort pro diváky i účinkující. Na co se mohou těšit milovníci divadla a kdo další prostory využije?

ROZSAH OBNOVY

„V porovnání s jinými velkými sály v domě kultury projde divadelní sál v rámci rekonstrukce budovy na první pohled méně výraznými zásahy. Přesto sál čeká komplexní úprava hlediště, neb dojde k redukci počtu řad a jejich rozšíření na pohodlnou hloubku sezení. Řady v hledišti budou navíc konstruovány pomocí parabolické křivky, takže dojde i ke zlepšení viditelnosti na jeviště. Dále bude zachován krásný skulpturální podhled,“sdělují Martin Kropáč a Hana Petříková z pražského studia Architecture Acts, kteří se zabývají komplexní rekonstrukcí celé budovy domu kultury. Ta proběhne spolu s výstavbou nového koncertního sálu, na jehož návrhu spolupracují s newyorským architektem Stevenem Hollem.

Současná podoba divadelního sálu. Zdroj: DKMO

„Součástí obnovy tohoto sálu je také výměna technologie topení a chlazení, snížení rychlosti vzduchu na vyústkách a tím významné snížení hladiny akustického tlaku. Jinak řečeno, v rámci možností zlepšujeme akustiku sálu snížením hluku z okolí, zejména technologií. Úpravami projde rovněž zázemí pro divadelní sál. Rekonstrukce se dočká také hygienické zázemí a historické lobby se doplní o barové těleso pro rauty a občerstvení. Vše bude propojeno s restaurací a kuchyní v suterénu,“ dodávají Martin Kropáč a Hana Petříková.

Kapacita hlediště je pro 500 diváků, kdy z toho 7 míst je vyhrazeno pro návštěvníky na invalidním vozíku. Jeviště pojme až 50 účinkujících. Celková plocha obnoveného divadelního sálu je 566 m2.

Současná podoba divadelního sálu. Zdroj: DKMO

AV a scénické technologie budou instalovány těsně před dokončením stavby, aby bylo zajištěno využití nejmodernějších technologií, které budou splňovat aktuální požadavky pro budoucí program a využití. Divadelní sál v domě kultury byl od počátku nastaven na trvalý provoz. Architektonicky nabídl obvyklé uspořádání jevištního prostoru s točnou, oponou, forbínou, ale i orchestřištěm. V rámci rekonstrukce lze právě například prostoru orchestřiště, při dodání potřebných divadelních technologií, využít a zpestřit tak divadelní život celého komplexu.

BUDOUCÍ VYUŽITÍ

Obsahová náplň má ambice navázat na předchozí úspěšný program, který se psal od roku 1961.Sál po obnově nabídne zázemí pro divadelní představení a festivaly, představení pro školy, přednášky a debaty, stand-up, nový cirkus, promoce, imatrikulace a jiné komerční nájmy. Atraktivita celého projektu rekonstrukce domu kultury a stavby koncertního sálu zajistila zájem o budoucí spolupráci řady špičkových umělců a souborů v doložených „letters of intent“. Tato skutečnost byla ve promítnuta také do odhadu návštěvnosti.

Jedna z akcí konaných v divadelním sále. Zdroj: DKMO

"Konkrétně divadelní sál počítá v období od září do června s obsazeností 180 dnů za rok a celková roční návštěvnost může být i více jak 85 tisíc diváků," dodává Jan Žemla, jednatel DKMO a ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Vizualizace budoucího divadelního sálu. Zdroj: Architecture Acts

HISTORIE

Ihned po otevření kulturního domu zde až do roku 1991 působilo Divadlo Petra Bezruče. Poté divadelní sál fungoval jako stagiona hostujících divadel. Mezi výjimečné divadelní události se zařadilo účinkování úspěšné Laterny magiky. Pravidelně zde jezdilo Divadlo Na zábradlí. Cestu si sem našlo i Městské divadlo ze Stockholmu, Národní divadlo Praha neboNová scéna z Bratislavy. V 80. a 90. letech zde hostovali: Činoherní klub Praha, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Sklep,Semafor, Divadlo Járy Cimrmananebo Studio Ypsilon.Své útočiště našla v domě kultury hned dvakrát také činohra a opereta Státního divadla (později Národní divadlo moravskoslezské).

Divadlo v DKMO se v poslední dvaceti letech profilovalo jako scéna s otevřeným uměleckým přístupem a tedy i různorodou dramaturií. Ročně se v divadelním sále odehrálo přibližně 50 představení především pražských souborů: Městská divadla pražská, Divadlo Ungelt, Divadlo Pod Palmovkou, Divadlo Bez zábradlí, Divadlo Kalich, Studio DVA, Dejvické divadlo, Činoherní klub. Hostovala zde taneční a pohybová divadla nebo nový cirkus, např. Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Lenka Vagnerová company. DKMO se pravidelně stával místem konání divadelních festivalů Dream Factory Ostrava nebo Move Fest Ostrava. (Zdroj: Bílá loď uprostřed Ostravy.)

Více o historii zde.

Sdílejte článek