Společnost
18/08/2020 Petr Broulík

Koblov má nové hřiště, závidí mu jej i mužstva ve vyšších soutěžích

​Krásné fotbalové hřiště se zavlažováním a jemným trávníkem „jako koberec“ mají od srpna fotbalisté a další sportovci v Koblově.

Nový areál by jim mohli závidět i hráči vyšších soutěží. Dnes radní Slezské Ostravy neoficiálně nové hřiště a budovu otevřeli.

Sešli se tu starosta obvodu Richard Vereš, místostarostové, náměstkyně primátora Ostravy pro školství Andrea Hoffmanová a spousta hostů, hlavně z řad zástupců sportovců TJ Sokol Koblov.

„Celá stavba vyšla na necelých šestadvacet milionů korun, z čehož osmnáct milionů korun přispělo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pět milionů pak statutární město Ostrava a tři miliony doložil městský obvod Slezská Ostrava,“ řekl starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

Protože nové hřiště a zázemí pro sportovce vzniklo z dotací, bude sloužit kromě fotbalu a korfbalu také široké veřejnosti. Na hřišti si tak budou moci zahrát ti, kteří si zamluví určitý termín. Na režim na hřišti bude dohlížet správce areálu.

„Uzavřeli jsme také smlouvu o využívání areálu se sousední obvodní částí Petřkovice, přednost bude mít sportovní využití areálu dětskými sportovci, dorostenci, ale i dospělými sportovci,“ řekl místostarosta Slezské Ostravy a člen TJ Sokol Koblov Roman Goryczka.

Zpřísnění opatření proti koronaviru osekalo slavnostní otevření areálu

Původně mělo být otevření nového hřiště velkolepé a už 8. srpna. Hlavně mělo být pro širokou veřejnost. Na hřišti se měl odehrát memoriál Václava Činčaly v kopané i přátelské utkání TJ Sokol Koblov se Starou gardou FC Baník Ostrava, pro děti tu měl být skákací hrad, měla hrát kapela.

Organizátoři však museli toto slavnostní otevření zrušit kvůli zpřísnění opatření proti pandemii koronaviru, které přišlo v červenci. A museli velký program upravit jen do neformální „osekané“ podoby určené jen pro současné a bývalé hráče mužstva TJ Sokol Koblov a jejich nejbližší příbuzné.

Z původního programu se tedy dostalo pouze na exhibiční utkání staré gardy proti současnému mužstvu Sokola. „Bylo domluveno, že to skončí remízou, ale mladí jsou mladí a nedůstojně vyhráli 5:2,“ říká s úsměvem spokojený předseda oddílu TJ Sokol Koblov Pavel Pišťák.

Areál byl tímto utkáním skromně pokřtěn pro sezónu městského přeboru mužů, která odstartovala hned týden nato minulou sobotu 15. srpna utkáním TJ Sokol Koblov proti soupeři z Hrabové. Koblovští zápas na svém novém hřišti vyhráli krásným poměrem 4:1.

Rozhodčí nemají dveře označeny. Kvůli bezpečnosti

Pojďme si novou budovu projít. Jsou v ní šatny, sprchy, lednička, dvě automatické pračky, garáž pro traktor a sekačku na úpravu hřiště a řada trofejí ze soutěží a turnajů ve fotbalu a korfbalu. Je tu nástěnka s legendami, které oddílem TJ Sokol Koblov v minulosti prošly.

V přízemí budovy je velká klubovna se sociálním zařízením, sklady, nahoře je i rozhlasová kabina. Součástí budovy je rovněž zastřešené venkovní posezení. Kolem hřiště je nové zábradlí, střídačky pro hrající týmy, barevná světelná časomíra.

Žertéři z klubu upozorňují, že v budově mají jednu místnost i rozhodčí zápasů. Na dveřích jejich místnosti však z důvodu jejich větší bezpečnosti chybí oproti jiným místnostem konkrétní označení. Aby to rozvášnění fanoušci prohrávajícího mužstva neměli tak jednoduché.

Dnešní neoficiální otevření zpestřily houbičky vyrostlé na trávníku

Některé členy TJ Sokola Koblov také dnes ráno překvapilo, že na jemném trávníku na hřišti vyrostly na řadě míst malé trsy drobných houbiček. Zřejmě se tu rozšířily z blízkého stromoví.

„Je vidět, že podloží trávníku je opravdu kvalitní,“ zaznělo z hloučku hostů. Jeden z návštěvníků podotkl, že se bude muset na novém hřišti hodně hrát, aby fotbalisti ostrou hrou tento problém vyřešili. Někdo prohlásil, že houby jsou sabotáž A mužstva. A další z návštěvníků navrhl udělat z hub, které jsou prý po ochutnání dobré a jedlé, houbovou smaženici.

„Bude z toho asi aféra,“ shodli se poté pobavení členové TJ Sokol Koblov a předseda oddílu Pavel Pišťák při oficialitách otevření řekl, že houbičky rostoucí na hřišti jsou určeny pro sběratele.

Slezská Ostrava chce podobný areál vybudovat i v Heřmanicích

Starosta obvodu Slezská Ostrava Richard Vereš připomněl, že městský obvod Slezská Ostrava každoročně rozděluje pět milionů korun mezi spolky, které v městském obvodu působí v oblasti sportu, volného času nebo kultury.

„Věřím tedy, že podpora, kterou městský obvod poskytuje, je značná. A doufám, že se nám podaří podobné areály, jako je ten v Koblově, vybudovat i v jiných částech městského obvodu, jako například v Heřmanicích,“ řekl starosta Slezské Ostravy.

Místostarosta Slezské Ostravy a člen TJ Sokol Koblov Roman Goryczka řekl, že dnešní otevření areálu bylo pouze neoficiální, to oficiální přestřižení pásky se odbude v šestém měsíci příštího roku. „Bude tady velká oslava a doufejme, že už žádný koronavirus nebude,“ přeje si místostarosta.

Staré hřiště vznikalo v šedesátých letech, fotbal se hrál i u kasáren

Předseda oddílu Pavel Pišťák vzpomíná, že původní „staré“ hřiště vzniklo v šedesátých letech minulého století, ač sama organizace Sokol Koblov vznikla už koncem 19. století.

„Hrát fotbal se tady na hřišti v Koblově začal hrát v těch šedesátých letech, ale historicky tu neoficiálně bylo i hřiště za kasárnami v lese, které tam měli postavené vojáci, když tam byla ještě jednotka ženistů. A mládež z tam té kolonie a okolí chodila hrát fotbal na to kasárenské hřiště. Já si ho ještě pamatuju, teď je z něho rybník. Z kasáren je dnes neziskové zařízení Druhá šance pro ty, kteří přijdou z vězení a nemají kde bydlet,“ říká Miroslav Michalík radnice obvodu Slezská Otrava a člen TJ Sokol Koblov.

Na hřišti u kasáren parkovaly v osmašedesátém tanky

Předseda oddílu TJ Sokol Koblov Pavel Pišťák jako zajímavost dodává, že v těchto kasárnách na kraji Koblova našlo v srpnu 1968 „azyl“ šedesát sovětských tanků, které přijely „zachraňovat“ komunismus v Ostravě při invazi armád Varšavské smlouvy do Československa.

„Dobře si to pamatuji, protože jsem tehdy chodil se svou ženou a bydleli jsme už spolu v Ostravě kousek od radnice. Těsně před invazí jsem se vrátil jako jeden z vybraných studentů Vysoké školy báňské do Ostravy z výměnné brigády ve Francii. Ještě mi tam říkali, ať se sem nevracím, že v Anglii báňskou uznávají. Ale vrátil jsem se, tehdy jsem zrovna spal, a moje budoucí žena se vrátila z práce. Bydleli jsme v přízemí, ona odhrnula záclonu a řekla: Podívej se Pavlíku. Do okna mířil lauf od tanku,“ vzpomíná Pavel Pišťák.

Trávník se zatím nesmí moc zatěžovat, ale mládež na něj může od rána do večera

Mezi matadory TJ Sokol Koblov patří už od roku 1978 jeden ze správců areálu Josef Hlaváček. Ještě pár minut před otevřením hřiště zametal mezi venkovními lavicemi napadané uschlé listí z minulých parných dnů. A sundává řetěz z menších fotbalových branek.

„Ty slouží pro děti. Když je turnaj benjamínků, tak se postaví napříč hřiště a malí fotbalisti tak hrají naráz na obou půlkách, tedy menších plochách hřiště,“ vysvětluje pamětník. A prozradil, že mladý trávník snese podle dodavatele v prvních měsících jen deset hodin týdně zátěže dospělých sportovců.

„Ale u dětí a mládeže tyto limity neplatí. Ti se do toho nepočítají, mohou hrát na trávníku od rána do večera. Však po tom běhají i bosky. Je to jako koberec,“ říká muž, který pracuje v TJ Sokol Koblov od té doby, co se oženil. V Sokolu byl totiž činný jeho tchán, který zetě k práci pro sportovce vedl.

Na otevření se chystalo tři tisíce lidí, koronavirus vše zmařil

Nové hřiště se podle něho nedá s tím starým vůbec srovnat. „Když tady byli nedávno hráči z Petřkovic, co hrají druhou ligu, tak hřiště a hlavně to zázemí hodně obdivovali,“ říká Josef Hlaváček.

Je mu jen líto, že koronavirová opatření znemožnila 8. srpna spoustě lidem vidět vůbec první zápas na novém hřišti. „Na akci se těšily tak tři tisíce fanoušků. A kvůli koronaviru sem nemohli," říká dlouholetý člen TJ Sokol Koblov a jeden ze správců areálu.

Vzpomíná, že kdysi bývalo na místě dnešního hřiště pole, které se táhlo až nahoru k lesu. A vzpomíná na slavné fotbalisty, kteří na starém hřišti hrávali.

Třeba mladý Václav Činčala z Petřkovic, který je teď v Uherském Hradišti a hrál za Baník Ostrava, pak hrál ve Zlíně, ale později i hrál v Německu i v Bohemce. Jeho táta byl tady v TJ Sokol předseda. Nebo současný asistent trenéra Radek Koudelný, ten je z Koblova a hrál už jako mladý v sedmnácti letech za Baník Ostrava. Teď skončil v pětatřiceti u nás,“ vzpomíná Josef Hlaváček.

Další zápas na novém hřišti? Pátého září s Pustkovcem

V novém zázemí areálu je i hospůdka. Funguje, když se hraje. Na dveřích jsou ještě od soboty 15. srpna, kdy se hrál první oficiální zápas s Hrabovou, cenovky: domácí klobása za třicet, utopenec za deset korun.

„Hřiště a budova je parádní, od běžného stadionu už se to liší jen tím, že chybí tribuna. Lidi tady ale stejnak stojí u zábradlí, jak všude na okresních přeborech. Někteří sedí tady na té spoustě lavic u piva, někteří se dívají zpoza zábradlí,“ říká veterán.

A dodává, že další „zátěž“ čeká nové hřiště 5. září. „Teď budeme hrát dvakrát venku, jedeme do Václavovic, pak hrajeme s Vratimovem béčkem. No a pak hrajeme tady doma s Pustkovcem,“ říká a láká na další fotbal na novém hřišti matador Josef Hlaváček.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama