MY JSME BANÍK!
15/04/2023 Jan Petrus

Když Rygel vymetl šibenici a Baník slavně vyřadil Magdeburg

Rok oslav stoletého výroční od založení fotbalového Baníku se chýlí ke konci. Pojďme si ale připomenout jedenáct nejslavnějších chvilek z historie slezskoostravského klubu!

Zavzpomínejme společně na vpravdě historické okamžiky z knihy Tomáše Šiřiny, kterou vydalo vydavatelství Albatros pod názvem My jsme Baník!

21. března 1979, čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů, Ostrava, Bazaly

Baník – 1. FC Magdeburg 4:2 (2:0)

Branky: 15. a 85. Rygel, 42. Albrecht, 53. P. Němec – 69. Sparwasser, 75. Pommerenke. Rozhodčí: Carpenter (Irsko), 17 857 diváků Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Němec, Knapp – Lička (88. Šrubař), Antalík, Albrecht; trenér
Evžen Hadamczik
Sestava Magdeburgu: Heyne – Raugust, Zapf, Seguin, Decker – Stahmann, Pommerenke, Steinbach – Sparwasser (88. Döbbel), Streich, Hoffmann; trenér Klaus Urbanczyk

Větší drama na evropské úrovni ostravský fotbal určitě nezažil. Proti nepříjemnému a houževnatému soupeři totiž soustředěný Baník nejdřív dokonale smazal náskok z NDR, pak o něj šokujícím způsobem přišel, aby nakonec legendární dělovkou z levačky Zdeňka Rygla postoupil.

Zdeněk Rygel tím vstoupil do historie, i když by bylo nespravedlivé tohoto skvělého hráče, který roky řádil na levé straně hřiště v lize, pohárech a reprezentaci, ztotožňovat jen s jednou vydařenou střelou.

Účast v semifinále Poháru vítězů pohárů je bezesporu největším úspěchem Baníku na mezinárodní scéně. Na své pouti mezi čtyři nejúspěšnější celky druhé nejvýznamnější evropské klubové soutěže Slezané postupně vyřadili Sporting Lisabon, Shamrock Rovers a 1. FC Magdeburg.
K postupu až do finále proti slavné Barceloně chyběl jediný vstřelený gól v semifinálovém klání s Fortunou Düsseldorf.

Po prvním zápase a prohře 1:2 se odveta změnila v dramatický boj, fotbal byl ostrý jako břitva, byla to bitva dvou velkých zvratů se šťastnějším koncem pro domácí.

„Ohromně důležitým momentem byl gól Gusty Antalíka v prvním zápase. Branka venku je výhodou. Takhle jsme měli šanci,“ vzpomíná na předzápasovou matematiku pozdější hrdina zápasu Zdeněk Rygel.

V 15. minutě napřáhl z dobrých 25 metrů obránce Zdeněk Rygel, míč skočil před gólmanem Heynem a bylo to 1:0. „Milan Albrecht mi přihrál hezky, střela mi sedla. Vedli jsme a začali se uklidňovat,“ vzpomíná Zdeněk Rygel. Ve 42. minutě se další střelou prosadil Milan Albrecht, a zvýšil tak na 2:0. Do přestávky ještě Petr Němec trefil tyč, ale osm minut po přestávce tentýž hráč levačkou prudce k tyči přidal třetí gól. V tu chvíli to vypadalo na jasný a v zásadě klidný postup Baníku.

A přišla rychlá facka – irský sudí Carpenter přehlédl šlapák na Antalíka, rychlý protiútok znamenal snížení, ostravská obrana si v těchto minutách dopřávala oddechový čas. „Dívali jsme se na sebe, čekali, že to rozhodčí zastaví, byl to na první pohled faul. Němci byli šikovní, dali si rychle balón a byl z toho gól,“ říká Rygel. Za stavu 3:1 stále postupoval Baník, ale situace už nebyla tak pohodová. Magdeburg měl v týmu v podstatě osu reprezentace NDR, kondičně byli skvěle připravení, jako ostatně všichni sportovci z tehdejšího komunistického Německa. A fotbalově byli také na výši.

„V tu chvíli jsme se trochu lekli, pořád jsme věděli o ohromné síle Magdeburgu,“ vzpomíná na zápas Zdeněk Rygel, který po báječné hráčské kariéře působil v klubu velmi úspěšně jako sportovní ředitel. „Ten moment nás poznamenal, měli jsme pocit křivdy z toho zákroku, který ostrovní sudí nechal bez odpískání. Pak přišel druhý gól a byli jsme najednou ve špatné situaci. Všechno bylo jinak,“ dodává Rygel.

Reprezentant NDR Pommerenke se totiž probil obranou Baníku a z pravé strany dostal míč za Michálika. „Pamatuji si, jak se Pommerenke radoval, vyskočil za brankou na plot a objímal se s hrstkou hostujících fanoušků. No, v tu chvíli už nezbývalo než hrát vabank,“ vzpomíná Zdeněk Rygel. Na hřišti to byla bitva. Šance měli i Němci, Baník se snažil soupeře zamknout před branku, ale nesměl zapomínat na nebezpečnost hostujících brejků.

Hrdina zápasu v 85. minutě nechytatelnou bombou k levé šibenici z dvaceti metrů dostal Ostravany do semifinále PVP. „Zamkli jsme Magdeburg před brankou, Zdeněk Šreiner poslal zprava centr před branku, ale hostující brankář balón vyrazil k Petru Němcovi. Ten měl skvělou střelu, asi i vystřelit chtěl, ale měl proti sobě protihráče. Já na něj zavolal, ať mi to dá. Posunul míč doleva. Neměl jsem čas nic velkého vymýšlet, hned jsem cítil, že mi to dobře sedlo,“ usmívá se Zdeněk Rygel, který tuto pohárovou cestu a olympijský triumf považuje za své největší sportovní úspěchy.

Hostující trenér Klaus Urbanczyk po zápase vysekl Baníku poklonu: „Gól, který jsme dostali z kopačky vašeho Rygla, to se vidí málokdy. Pak jsme se ještě snažili situaci zvrátit, ale marně. Blahopřeji Baníku k vítězství a přeji mu postup až do finále.“

Spokojený trenér Baníku Evžen Hadamczik sportovně chválil soupeře: „Po návratu z Magdeburgu jsem varoval před přílišným optimismem. Soupeř je vynikající a mezinárodně ostřílený celek, který své kvality dokázal za stavu 0:3. Vše viselo opravdu na vlásku, ale nakonec to dobře dopadlo. Musím poděkovat všem hráčům za obrovské nasazení a týmu soupeře za korektní hru. Chci poděkovat také divákům, pomohli nám velice.“

Sdílejte článek