Nejnovější zprávy: Známé hladové okno ožilo! Do Ostravy dorazily americké smashburgery Tři vážné nehody na jednom motokrosu. Zraněného převážel vrtulník

Společnost

Jsou to hrdinové. Fotoreportér zaznamenal jeden den práce zdravotníků

Jednu jedinou denní směnu zdravotníků, kteří se v nemocnici ve Frýdku-Místku starají o covidové pacienty, zaznamenal fotoreportér Magazínu PATRIOT Vladimír Pryček.

Foto: Vladimír Pryček

"Chtěl jsem čtenářům přiblížit, jak vypadá práce zdravotníků, dlouhou dobu mě mrzelo, kolik lidí na sociálních sítích i na demonstraci v Praze, kterou jsem nedávno fotografoval, pandemii zlehčuje nebo o ní tvrdí, že je vymyšlená. To, co jsem při fotografování v nemocnici viděl, to byla neskutečně tvrdá a mnohdy i smutná realita, boj o život, žádné výmysly," říká Vladimír Pryček.

Kdy jste v nemocnici ve Frýdku-Místku fotografoval?
Byl jsem tam v pátek 20. listopadu.

Kde všude jste fotografoval?
S nemocnicí jsem měl domluveno, že budu fotografovat na infekčních odděleních, kde leží pacienti postiženi koronavirem. Je třeba se o ně tedy starat s větší péčí a jsou tam velmi přísné hygienické podmínky.

Jak jste se chránil vy?
D
ostal jsem vše, co mají i zdravotníci. Věděl jsem, že všechna tato zařízení mají nedostatek roušek, takže jsem si donesl a použil své. V nemocnici jsem pak měl ochranný oblek, rukavice a na oddělení jsem mohl, až když jsem byl plně převlečen.

Jak dlouho jste na místě fotil?
Začínal jsem v devět hodin ráno a končil jsem okolo páté hodiny večer.

Můžete shrnout svoje pocity?
Obrovský respekt zdravotníkům. Z ohledem na dobu, která tady je, je jasné, že zdravotnictví je během pandemie pod obrovským tlakem. Zdravotníci mají zároveň také své rodiny a musejí nějakým způsobem fungovat i mimo práci. Musí s dětmi probírat školu, mají služby, většinou dvanáctihodinové a jedou opravdu na plné pecky. Navíc jim hrozí riziko nakažení, takže mohou kdykoliv onemocnět a vypadnout z pracovního procesu.

Cítil jste u zdravotníků nějakou únavu? Přeci jenom už je tady pandemie dost dlouho, byť nyní, zdá se, polevuje.
Mluvili jsme o tom a říkali mi, že v těchto dnech pandemie klesá. To nejhorší, co museli snášet, tady bylo před dvěma až třemi týdny. Za celou směnu se prý v těchto týdnech ani nesvlékli z ochranných obleků.

Jak se vám v obleku, v němž zdravotníci pracují, fotilo?
Musím říct, že pracovat v tom je šílené. Je v tom obrovské horko a já jsem byl po dvou hodinách v tomto obleku naprosto propocený. Nedokážu si takto představit celou směnu.

Na jedné vaší fotografii jsou vidět dveře s obrázky pro děti. Jedna jednotka byla tedy z dětského oddělení předělána na koronavirové oddělení, je to tak?
Ano, je to tak. Nemocnice musela k tomuto období nějak přistoupit a hledat prostory, kde by pacienty s koronavirem umístila. Musejí to být uzavřená oddělení, kam se chodí v maskách a řekl bych, že měli volné právě dětské oddělení, ze kterého udělali jednotku intenzitní péče.

Viděl a dokumentoval jste tedy jednu necelou směnu...
Nechci, aby to vyznělo pateticky, ale opravdu musím říci, že jsem byl svědkem neskutečné souhry všech zdravotníků, jejich spolupráce, mimořádné péče o každého z pacientů. Smekám, nic jiného nemůžu říci.

Fotogalerie

Zavřít reklamu