Společnost
16/03/2024 Petr Sobol

Jak zatočit s jarní únavou? Zkuste osvědčené rady i bylinky

Ilustrační foto: Pixabay.com

Jarní únavou si projde spousta z nás. Ale jak vlastně vzniká? A jak ji porazit?

Nepříjemná únava se dostavuje hned na začátku jara. To letos vystřídalo zimu dříve, než bývá běžné, a tak je právě teď ten správný čas zjistit, jak s ní zatočit, nebo jak jí příště předejít!

Je spousta faktorů, které jarní únavu vyvolávají. Během zimy se naše tělo tolik nehýbe, vánoční svátky jsou ideálním časem k přejídání se, sluneční paprsky si dávají volno a místo ovoce či zeleniny často volíme radši výpečky se zelím. Když se pak sejde všechno najednou, tělo už toho má dost. Místo toho, aby se nadechlo společně s jarem, tak nám vystavuje tvrdou stopku. „Tělo je po zimě vyčerpané. Najednou se probouzí, lidé začínají být aktivní, chtějí dělat více věcí, ale chybí jim živiny. Než se tělo dá zpátky do formy, tak si projde jarní únavou,“ říká Jiří Gavar, výživový poradce z Ostravy.

Během ledna si spousta lidí dává novoroční předsevzetí, fitcentra doslova praskají ve švech. Jenže v tom je pak i zakopaný pes. „U spousty lidí se během zimy hromadí v těle tuky. V těch jsou navázány nežádoucí látky, které se se zvýšenou aktivitou začnou uvolňovat. Orgány jsou tak najednou přetěžované a unavené,“ upozorňuje Gavar. Se sníženou zimní fyzickou aktivitou mohou souviset i další problémy. „Tělo produkuje méně endorfinů, které jsou důležité pro náš imunitní systém, dobrou náladu i psychickou kondici. To pak může prohloubit i další problémy,“ dodává výživový poradce.

Pokud u vás už jarní únava propukla, nevěště hlavu. Není to totiž nic, co by se nedalo zvládnout. Někdo s ní bojuje tři týdny, někdo pár dnů a někdo ji nepocítí vůbec. „Určitě nic nepřehánějte, nepřepínejte se. Pokud začínáte s pohybem, tak pozvolně. Tělo si po zimě zase zvykne,“ slibuje Jiří Gavar. S nástupem jara je důležité dbát i na kvalitní stravu. „Doporučil bych spíše lehčí a lépe stravitelná jídla s vyšším obsahem vlákniny. Důležité jsou kvalitní přírodní doplňky včetně vitaminu D, pomůže nám i sluníčko. Lidé by měli dbát rovněž na psychickou stránku, hledat okolo sebe pozitivní věcí a pozitivní lidi, pak se všechno zvládá snáz,“ radí výživový specialista z Ostravy.


Rady proti jarní únavě

-Odlehčete stravu

-Zařaďte více čerstvé zeleniny a ovoce, dostatek vlákniny a potraviny bohaté na probiotické kultury.

-Zkuste krátký detox

-Omezte těžké potraviny, které zhoršují alergie a způsobují pomalost. Můžete omezit mléčné výrobky, mouku, pečivo, rafinované potraviny i polotovary.

-Vhodné pití

-Nepijte ledové nápoje, ať se zbytečně neochlazujete. Místo toho si dopřejte bylinkový čaj.

-Hýčkejte své tělo

-Zařaďte pozdravy slunci, pobyt v páře nebo v sauně. Teplá koupel s mořskou solí pomůže tělu odplavit toxiny. Krátká procházka na čerstvém vzduchu udělá divy.


Bylinky proti jarní únavě

Máta - Má osvěžující chuť a pomáhá uvolnit napětí. Ideální na podporu trávení a zklidnění mysli.

Zázvor - Má protizánětlivé účinky a může pomoci při boji s jarní únavou. Přidání citrónu a medu zvýší jeho blahodárné účinky.

Cistus Incanus - Silné antivirotikum, neutralizuje volné radikály.

Echinacea - Výborná na podporu imunity.

Vhodné je také zařadit kvalitní potravinové doplňky, jako jsou Omega 3 – pro správnou činnost srdce, cév, ale i mozku. Aloe vera očistí organismus a doplní mikroživiny, vitamin D má mimo jiné vliv na výkyvy nálad. Jeho dostatek zajistí také správné zabudování vápníku do kostí a pomůže i s hubnutím.

Sdílejte článek