Společnost
10/01/2024 Petr Broulík

Jak před sto lety žili lidé v koloniích? Ostrava-Jih otevře unikátní bytové muzeum

Foto: Petr Lexa Přendík

K bouřlivé industriální historii Ostravy patří kolonie, neuvěřitelný příliv a nárůst nového obyvatelstva. Hutě a doly potřebovaly stále více zaměstnanců, což také znamenalo velkou výstavbu nových bytů.

Především v koloniích, které vyrůstaly jako houby po dešti po celé Ostravě. Mnohé kolonie poté ustoupily novým panelákům a sídlištím, z některých se ale staly památky a připomínají právě onu „zlatou“ dobu Ostravy, kdy rostla a připomínala svým překotným boomem americká města. Je však s podivem, že ačkoliv má Ostrava muzea jako je Důl Michal či Dolní Vítkovice, dosud neměla muzeum, které by reálně ukazovalo návštěvníkům, jak lidé v době výstavby kolonií vlastně žili. Jak spali, odpočívali, v čem vařili, jak vypadala jejich domácnost.

To se však od začátku února změní. Městský obvod Ostrava-Jih otevře v Jubilejní kolonii vůbec první bytové muzeum. To návštěvníky vrátí o století v čase, tedy do dvacátých a třicátých let minulého století, kdy tato výstavní kolonie postavená na počest stoletého trvání Vítkovického horního a hutního těžířstva vznikala.

Bývala to kdysi lékařská ordinace a ambulance

„Vůbec prvním impulsem k vzniku bytového muzea byl fakt, že obvod Ostrava-Jih má sto tisíc obyvatel a nemá žádnou muzejní instituci. A tedy nemá žádnou paměť. Proto cílem bylo založit jednou muzeum. Na druhou stranu má náš obvod památkovou zónu v podobě Jubilejní kolonie,“ říká kronikář, velocipedista, spolkař, sběratel a badatel obvodu Ostrava-Jih Petr Lexa Přendík.

Nápadu pomohlo, že se v roce 2021 uvolnil v Jubilejní kolonii byt, který původně sloužil od roku 1930 do roku 1980 jako lékařská ordinace a ambulance, poté donedávna jako běžný byt. „Je to obecní byt a pán, který v něm žil, zemřel. Tento byt má vlastní vchod a vlastní chodbu, která je oddělena od domovní chodby zbylých nájemníků, kteří v domě žijí,“ vysvětluje Petr Lexa Přendík.

Právě on dostal za úkol uvolněný byt přeměnit na prostor muzea a dát mu podobu, jakou měly běžné dobové byty v dělnické kolonii ve třicátých letech minulého století.

V bytě není koupelna, tehdy běžné nebyly

„Měnili jsme příčky, aby byt odpovídal původnímu řešení. Provedli jsme stavební úpravy tak, že v bytě vznikla jedna velká obytná kuchyně, jeden pokoj, který vypadá jako obývák s ložnicí napůl. Kromě toho je tam poměrně velká spižírna, splachovací toaleta, předsíň a samotná domovní chodba, která bude obsahovat panely o historii Jubilejní kolonie. V bytě není koupelna, která tehdy v bytech běžně nebyla, lidé se totiž chodili koupat do centrálních lázní,“ říká kronikář obvodu Ostrava-Jih.

Byt dostal od loňského června do listopadu dřevěné podlahy, které skrývají podlahové vytápění. Nemá radiátory, ale repliky dobových kamen, v bytě je replika kuchyňského sporáku a jsou zde originální bubínková kamna přezdívaná „vincek“. Výmalba stěn evokuje klasické lehce barevné stěny s dekorativním válečkem, nechybí otočné porcelánové vypínače a zásuvky. Bytové muzeum má dobové dřevěné dveře či mosazná kování na oknech a dveřích.

Masážní stroj z roku 1940, dobový vysavač či opékač chleba

V současnosti je byt hotový a od prosince jej tvůrci vybavují exponáty v podobě dobových autentických předmětů, které se v domácnosti používaly. A tak už nyní jsou v muzeu necky, valcha, mýdlo s jelenem, takže návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se na takové valše pralo. Je tu manželská postel z dvacátých let, jsou tu i věci z období první světové války.

„Mně baví technika z té doby, takže jsme třeba dostali masážní přístroj na elektrický proud z roku 1940, který je do dneška plně funkční. Je i s původní originální krabicí a návodem, máme kufříkový gramofon na kliku nebo plně funkční dobový vysavač na textilie či dobový opékač chleba,“ vychytává Petr Lexa Přendík „bonbónky“ z expozice bytového muzea v Jubilejní kolonii a dodává, že přeměna bytu v bytové muzeum stála městský obvod kolem dvou milionů korun.

Těžko se shání dobové textilie, podléhají rychle zkáze

Kronikář také vydal výzvu, aby lidé pomohli byt vybavit věcmi, které mají třeba doma po svých předcích.

„Ještě stále lidé reagují a nosí nám věci běžného života po svých babičkách a prababičkách. Sháníme různé šaty a obleky z té doby, protože dobový textil se těžko shání, podléhá totiž rychle zkáze nebo ho lidé vyhazují, když někdo zemře. Právě v tomto nám pomáhá Ostravské muzeum, které nám přislíbilo půjčit do začátku nějaké dobové oblečení,“ říká Petr Lexa Přendík a dodává, že chce, aby těch věcí ve vybavení bytu časem přibývalo.

Přendík počítá jako správce bytového muzea také se speciálními akcemi. „Chceme ho třeba upravovat v období vánočních nebo velikonočních svátků a dalších příležitostech. Také si myslím, že by se bytové muzeum mohlo časem vyvíjet a představovat ve svém vybavení, jak šla doba. Nahradit ho nábytkem ze čtyřicátých let, později z padesátých let, a tak dále,“ hlásí nadšenec do historie.

Jako by nájemníci právě odešli a vše v bytě nechali

Bytové muzeum má vypadat tak, že jeho návštěvníci zrovna z bytu odešli, čas se v něm zastavil v roce 1939, a oni v něm všechno nechali. „Cílem je provést návštěvníky bytem, aby si zavzpomínali, že toto znají třeba z vyprávění od prababičky,“ říká Petr Lexa Přendík.

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii se pro veřejnost otevře 4. února. „Bude to takový slavnostní den, muzeum otevřeme od desíti do sedmnácti hodin. Součástí otevíracího dne bude i přednáška v Komorním klubu o Jubilejní kolonii. Skupiny budou mít vždy maximálně deset návštěvníků,“ dodává.

Provozovatelem bytového muzea v Jubilejní kolonii bude městský obvod Ostrava-Jih. „Otevřeno bude zpočátku každé úterý od patnácti do sedmnácti hodin a na individuální domluvu. Také bude otevřeno při různých akcích, jako je Den památek na Jihu, Den muzeí či Ostravská muzejní noc. Uvidíme, jaký bude o muzeum zájem,“ říká Petr Lexa Přendík. Vstup do bytového muzea bude zdarma.

Foto: Petr Lexa Přendík
Sdílejte článek