Společnost
28/09/2023 Petr Sobol

FOTO: Ostravu zaplavily kostky Lega. Nové výstavě dominuje hornický Landek

Foto: Petr Sobol

Velký svět techniky v Dolních Vítkovic má nové lákadlo. Veřejnosti se ve čtvrtek otevírá výstava z milionu Lego kostek.

Modely výstavy nazvané Czech RepuBrick: Svět z LEGO® kostek jsou vyladěné do sebemenších detailů. Stojí za nimi amatéři, ze kterých se však během let stavění stali poloprofesionálové.

Na výstavě je k vidění více než dvacet modelů, na které bylo použito přes milion kostiček. Dalších zhruba 250 tisíc kostek je k dispozici na hraní a stavbu vlastních výtvorů. „Modely, které staví sběratelé, nejsou slepené, je proto třeba pracovat i se statikou,“ upozornil podnikatel a vášnivý sběratel Lega Michal Šnobr.

Jen pro představu – největší krabice Lega, která se dá sehnat v obchodě, obsahuje 7500 kostek. Stavitelé Lego modelů jich ale potřebují daleko víc. „Stavíme z kostek, které se obchodují jako komodita, obchoduje s nimi asi 350 tisíc lidí z celého světa. Jen díky tomu je možné takové modely postavit,“ řekl Šnobr.

Modely, které jsou na výstavách k vidění, v obchodech neseženete. „Sběratelé kupují obyčejné stavebnice, které rozebírají po kostkách a pak s nimi obchodují. V tom jsou tyto stavby výjimečné,“ pokračoval Šnobr.

Každý stavitel má vlastní postupy. Někdo má modely nakreslené, jiný si připraví detailní projekt. Jsou ale i takoví, kteří mají stavbu jen v hlavě. Doma postaví část, pak další a nakonec model spojí dohromady. Samozřejmě bez lepidla, které by kostky nenávratně poškodilo.

Landek z Lega s Fantomasem

Hned na začátku výstavy je k vidění vyhlášený karlovarský Hotel Thermal. „U jeho stavby jsme museli spolupracovat s architekty. Platí tady totiž autorské právo, a tak jsme vše museli konzultovat. Stavitel během stavby využíval různé plánky nebo záběry z dronů,“ prozradil Šnobr. Zajímavě vznikají také střechy hradů a zámků, které se dělají z ploutviček potápěčů. Jenže v jedné krabičce jsou ploutvičky třeba jen dvě.

K dalším dominantám ostravské Lego výstavy patří model Landeku, který postavil Tomáš Novák. Pracoval na něm okolo 900 hodin a na jeho stavbu použil zhruba 150 tisíc kostek. „Tak velký model jsem ještě nikdy nedělal,“ přiznal. Stavbu doplnil taky scénami z filmů Parta hic, Návrat do budoucnosti, Pat a Mat, Pán prstenů nebo Indiana Jones. A do modelu ukryl taky Fantomase. „Jsou tady různé tunely, funkční osvětlení, výtahy či vozíky,“ ukázal na svůj Lego Landek.

Lego kostlivec

Celá výstava je rozdělena do pěti tematických častí. Její součástí je také kostičkové pódium rockového koncertu, svět superhrdinů, panelákový život, větrná či jaderná elektrárna nebo model kostlivce.

Kromě propracovaných modelů výstava zahrnuje i další aktivity, které prověří představivost a zručnost všech návštěvníků. Zatímco ti nejmenší se mohou vyřádit v bazénu s kostkami Lego Duplo, starší hračičkové mohou navštívit architektonické dílny s kostkami Lego Architecture.

Sdílejte článek