Nejnovější zprávy: Senzační objev. Zemědělec v Opavě našel místo řepy zlatý poklad Hrdinové handicapu. Ocenění získal šestiletý Oliver, připomněla se i tragická střelba

Sport

Fotbalový glosář: Páník má pravdu, nahoru se musí po schodech

Zase chtěli válčit a odvěkého rivala ze Sparty doslova uvařit v kotli či zašlapat do země. Baníkovcům se to v pondělní dohrávce 8. kola Fortuna:ligy klidně mohlo podařit, ale háček byl v tom, že soupeř přijel z Prahy naladěn naprosto stejně.

Kapitán Baníku Milan Baroš proti přesile hráčů Sparty (Foto: Vladimír Pryček)

Zatímco na jaře se ostravským Městským stadionem rozléhal zbabělý sparťanský pláč, teď tam po výsledku 0:1 vládl baníkovský smutek.

„Musíme uznat, že Sparta byla lépe připravená než na jaře. Dneska to prostě lépe zvládli oni,“ přiznal sportovně kapitán Baníku Milan Baroš, na kterého hosté tentokrát nasadili těžké váhy v čele s Radakovičem nebo Costou.

V útoku se jako účinný tank ukázal urostlý Tetteh, takže bojovat se mohlo opravdu vyrovnaně. Občas mužně a tvrdě, jindy podle a zákeřně. Často se pískalo, žlutilo a žduchalo, ale pěkných fotbalových momentů bylo k vidění pramálo.

Baník většinou narážel na pozornou obranu hostí, kteří byli dokonce ochotní padat do střel. Spartě také scházela kreativita a moment překvapení, ale nakonec dokázala využít jedné z chyb domácích.

„Pro mě je to ztráta bodu. Utkání spělo do remízy, nevypadalo to, že se některé z mužstev prosadí v koncovce. Bohužel se nám propadl prostor, z kterého šla finální přihrávka a Tetteh ji zúročil,“ komentoval rozhodující okamžik kouč Bohumil Páník.

Po rostoucí euforii a neskutečném zájmu fanoušků nejen o toto utkání, ale o Baník celkově, bylo cítit velké zklamání. Jeden prohraný zápas, byť velmi prestižní, však pozitivní náladu zkazit nemůže.

Baník vstoupil do nové sezóny výborně a oprávněně myslí na místo v první šestce. Ve městě o „Baníčku“ mluví i lidé, do kterých byste to nikdy neřekli, a v hospodách se o něm už zase zvesela zpívá.

Střet se Spartou, která má ambice ještě o něco větší, jen potvrdil, že je pořád co zlepšovat. De facto došlo na zhruba měsíc stará slova kouče Páníka, který se snažil krotit nadšení po výhře na Bohemce.

„Říkám, že musíme vyjít po schodech, ne vyjet výtahem,“ prohlásil v reakci na výroky Ondřeje Šašinky, který už mluvil o nejvyšších příčkách.

Schody „Boba“ Páníka jsou moudrým receptem, jak úspěšně zvládnout letošní dobře rozehranou sezónu. Cesta je po nich sice delší, ale za to hodně poučná…

A z čeho se musejí po uplynulém víkendu poučit další týmy z našeho kraje?

Plzeň vs. Opava 1:0. Nový trenér Opavy Ivan Kopecký si těžko mohl „vysnít“ brutálnější premiéru. Důstojný vzdor na hřišti mistrovské Plzně trval více než 80 minut. V závěru rozhodla penaltová situace, kterou nikdo pořádně neviděl, a tak se muselo čekat na video. „Bylo to smolné. Bolí to. Hráči zápas ale odpracovali,“ ocenil výkon trenér Opavanů, kteří zjevně ustáli nečekaný odchod jeho předchůdce Romana Skuhravého. Dívat se dopředu, to je nejlepší cesta z průseru!

Teplice vs. Karviná 2:1. Křeče. Nevinné slůvko, které je bohužel výstižné pro současný stav českého fotbalu. Jedni jimi podezřele často trpí, druzí si na ně alibisticky stěžují a celkově je příliš málo těch, kterým byste boj až do opravdových křečí věřili. „Ve druhém poločase se mi vůbec nelíbilo teplické polehávání a zdržování. Domácím jsme odevzdali všechny body,“ láteřil trenér „Karviňáků“ Roman Nádvorník. Pravda, domácí byli zoufalí. Hosté zase příliš křečovití…

Třinec vs. Sokolov 2:0. Jak by měl vypadat tým po 14 denní „repre“ pauze? V Třinci byl v sobotu k vidění vzorový příklad, a to včetně módního detailu v podobě nových dresů. Důležitější však byla ryze fotbalová proměna. Domácí byli zdravě nabuzení, svěží, draví a plní energie. První výhru v sezóně brali naprosto zaslouženě. Přestože dál zůstávají poslední, tohle pro ně může být odrazová „trampolína“ do klidnějších pater tabulky.

České Budějovice vs. Vítkovice 3:0. Hodnocení jako od svazu geografů letělo do světa z vítkovické kabiny. „Budějovice jsou trošku někde jinde,“ zamyslel se nad kvalitou soupeře gólman Martin Šustr. Trenér Jiří Balcárek to viděl podobně, takže nevíme, kdo od koho kopíroval. Každopádně České Budějovice byly vždycky jinde a snad to tak i zůstane. Škoda, že po fotbalové stránce se jim Ostravané tolik vzdálili. Vždyť proti nim nehrál Juventus...