Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Sport

Fotbalový glosář: Hřejivé výsledky mrazivého podzimu. Baníku to nahoře sluší

Krásného fotbalu bylo sice málo, ale vůle, síly a odhodlání zase více než dost. A právě proto mohl všechny baníkovce v mrazivém závěru dlouhého podzimu hřát mimořádný úspěch. Třetí místo a zisk 34 bodů je počin, kterým se klub vrací mezi tuzemskou elitu.

Fanoušci Baníku věrně podporují tým během utkání s Olomoucí (Foto: Vladimír Pryček)

Po posledním pátečním duelu proti Sigmě Olomouc se hráči obou mužstev shodli, že měli docela blízko k výhře, ale zároveň brali i bezbrankovou remízu.

Lehce litovat mohli snad jen fanoušci, kterých přišlo něco přes šest tisíc a které by aspoň jeden vstřelený gól určitě zahřál více než sebevýkonnější kotel. Jako nejúčinnější hřejivé fluidum, které spolehlivě jede i bez kotlíkové dotace, tak muselo zafungovat celé podzimní tažení Baníku.

V lize, která poprvé v novodobé historii končila až týden před Štědrým dnem, získali baníkovci během devatenácti kol 34 bodů.

Naposled se přes třicetibodovou hranici přehoupli před devíti lety, kdy se však na podzim hrálo jen šestnáct kol. Nakonec z toho v sezóně 2009/2010 bylo 3. místo a postup do předkola Poháru UEFA.

Dosažené výsledky, které dávají velkou naději pro jarní novinku v podobě nadstavbové části, i historické zkušenosti by mohly tým kouče Bohumila Páníka vydatně inspirovat.

„Bodů jsme udělali hodně, ale musíme být pokorní. Je to velký skok. Před rokem jsme hráli o sestup a dneska jsme v první šestce. Je to posun, ale mužstvo potřebuje doplnit kvalitou,“ uvedl na pozápasové tiskovce „Bob“ Páník.

Zvlášť ocenil závěrečnou „těžbu“ sedmi bodů, které Baník získal za výhru v Příbrami, doma nad Bohemkou a remízu s Olomoucí. Tyhle body zásadně upevnily pozici týmu v první šestce. Sedmý Liberec na baníkovce ztrácí už devět bodů.

„Považuju si toho závěru, kdy to nebylo o kvalitě, ale o vůli, mentální síle a odhodlanosti,“ upozornil Páník na vlastnosti, které jsou pro Baník typické od jarní jízdy za záchranou.

Stejně jako v minulé sezóně zůstala i nyní na podzim konstantní role klíčového a někdy až rozdílového hráče brankáři Janu Laštůvkovi, který celkem devětkrát uhájil čisté konto. Stabilní výkony podávali také další defenzivní fotbalisté, zejména Patrizio Stronati a Jiří Fleišman.

Naopak v ofenzivě zaručená kvalita občas chyběla. Tahouny měli být Robert Hrubý, Daniel Holzer nebo Martin Fillo, ale všichni tři zažili dost zápasů, ve kterých zmizeli v průměru.

Ostatně, i kouč Páník se nechal slyšet, že v útoku a na krajích sestavy „to chce nějaký svěží vítr“. Objeví se v Ostravě během krátké zimní pauzy někdo, kdo dokáže rozfoukávat obrany účinněji než Milan Baroš, Dame Diop a bratři Šašinkové?

Majitel Václav Brabec už nemusí dělat drahé nákupy z leknutí, bohatě stačí, když se jako moudrý Ježíšek trefí do dvou správných dárků. Další práce bude s podporou sportovního ředitele Marka Jankulovského opět na kouči a hráčích.

„Jsem rád, že Baník konečně hraje tam, kde hrát má. Doufám, že nám to vydrží a bude to ještě lepší. Rezervy jsou. Na podzim byly zápasy, kdy jsme hlavně doma body ztrácet neměli,“ upozornil „náhradní“ kapitán Robert Hrubý na skutečnost, že záhy po Vánocích bude zase na čem makat.

A jaký byl podzimní ligový finiš v podání dalších regionálních klubů?

Opava vs. Mladá Boleslav 2:1. Od doby, co Opavané končí sezónu zabijačkou, kde to voní jitrnicemi, sekanou nebo řízky, to mají soupeři těžké. Hráči Mladé Boleslavi se v sobotu opravdu cítili jako na porážce, o což se postaral rychlým gólem Tomáš Smola. V sezóně se trefil popáté stejně jako autor druhého gólu Nemanja Kuzmanovič. Tihle dva patří mezi zboží, o které bude na trhu zájem.

Zajímavě se však jevil celý podzim Opavy, která se umístila na 9. místě s 23 body, a to přesto, že se musela dlouho obejít bez domácího stadionu. Tým se vypořádal s brněnským azylem i s nečekanou změnou trenéra. Následně uhrál důležité body na zrekonstruovaném stadionu v Městských sadech, kam měl údajně namířeno investor se jměním v hodnotě 500 milionů dolarů. Prokazatelně. Aspoň tak to tvrdil odstupující předseda klubu Marek Hájek.

Co bude dál? Snad zatím postačí fakt, že financování této sezóny je zajištěno a že nové vedení města, které je nadále majoritním akcionářem, chce fotbalovému klubu v příštím roce dát 15,5 milionů korun.

Plzeň vs. Karviná 2:1. Týmy, jako je Karviná, si mistrovská Plzeň obvykle podmaní rychle vstřeleným gólem a pak si v klidu odehraje „to svoje“. Škoda, že se hosté báli a nedokázali se tomuto scénáři vzepřít. „O přestávce jsem nabádal k větší aktivitě a odvaze a na hřišti to bylo vidět. Přišel i kýžený kontaktní gól, ale víc už to nešlo. V závěru jsme neměli dostatek fyzických sil na to, abychom třeba vyrovnali,“ mrzelo po nedělním zápase trenéra Norberta Hrnčára.

Slovenský odborník hráčům do budoucna garantuje jedinou jistotu, a tou je „kopec tvrdej roboty“. Pravda, patnáct podzimních bodů a předposlední místo se čtyřbodovou ztrátou na Olomouc a Bohemku je pádným důvodem ke zlepšení výkonů, a ty karvinské určitě lepší být mohou.

Fotogalerie

19. kolo Fortuna:ligy 2018/2019 - FC Baník Ostrava vs. Sigma Olomouc 0:0