Společnost
07/03/2023 Jaroslav Baďura

​Fajna dilna bourá stereotypy. Ženy svařují, muži háčkují, děti baví řemeslo

Unikátní ostravský projekt, řemeslný inkubátor Fajna dilna, umožňuje lidem bez zázemí využít prostory, stroje a nářadí, ale také se tady naučit nejrůznějším řemeslům a dovednostem.

V současné době Fajna dilna nabízí hned několik kurzů či workshopů ve stolařské dílně, kovodílně, práci se sklem, keramikou a v šicí dílně.

„Mnohdy tady velmi úspěšně bouráme stereotypy, takže se stává, že ženy se učí svařovat a do kurzu na háčkování a pletení se hlásí muži,“ říká Zuzana Foltová, která ve Fajne dilně vede kurzy šití.

Původně měla být Fajna dilna jen prostorem s vybavením, kde si mohou kutilové něco vyrobit, kurzy přišly až v poslední době?
Kurzy nabízíme dlouhodobě, ale řekla bych, že jich mnoho v poslední době přibylo, obzvláště pak v keramice, kde je velký zájem, takže kurzy přidáváme.

Foto: se svolením Fajne dilny

Co vše tedy umíte lidi naučit? Kolik kurzů nyní nabízíte?
Jednak funguje stolařská dílna, kde jsou průběžné kurzy zaměřené na konkrétní výrobky – třeba výroba hodin, dřevěného prkénka za pomocí techniky EndGrain. Nedávno tam byl také řezbářský kurz. Jinak na stolařskou dílnu chodí lidé, kteří v daném řemesle už něco umí a využívají prostor a stroje, které jim může nabídnout právě Fajna dilna. Je mnohem jednodušší si domů pořídit šicí stroj, než stroje ze stolařské dílny, které jsou dost drahé a zároveň poměrně náročné na prostor.

Stává se vám, že do stolařské dílny přijde úplný začátečník?
Hodně často.

A dokážete i tyto lidi proměnit v šikovné kutily?
Rozhodně ano. Samozřejmě je to dlouhodobější záležitost a zároveň záleží i na talentu, kterého má někdo méně a někdo zase o trochu více. Někdy lidé nedorazí přímo na kurz, ale předem se s námi domluví a navštíví nás. Díky tomu jim mohou být k ruce naši kolegové ze stolařské dílny a případně jim poradí nebo něco ukážou. Postupně se tak učí. Většina lidí už má v hlavě předem daný výrobek, který by si u nás chtěli vytvořit – třeba stůl, postel…

Jaké jsou vaše další dílny?
Další je například kovodílna. Tam je to dost podobné jako u stolařské dílny. Většinou máme předem vypsané kurzy na konkrétní témata – například kurz svařování.

Foto: se svolením Fajne dilny

Je o něj zájem? Můžete po takovém kurzu někomu dát i papír na to, že je schopen profesionálně svařovat?
Zájem je, ale žádné certifikáty nevydáváme.

A chtějí se i tak zájemci naučit svařování?
Rozhodně, může přijít totiž naprosto kdokoliv. Dokonce to učíme i děti. Magistrát města Ostravy podporuje programy pro druhý stupeň základních škol. Jeden se jmenuje Fajna dilna pro školy a ten druhý pak Nebojme se řemesel. Existuje to proto, aby si děti mohly vyzkoušet řemesla, zlepšily si manuální zručnost, něco se naučily a zároveň to slouží také k tomu, aby měly větší povědomí, co by mohly dělat v rámci jejich budoucího povolání.

Tyto programy fungují v rámci více dílen, nejen čistě u kovodílny, je to tak?
Platí to pro všechny dílny, které tady máme. Školy k nám dopoledne dorazí, děti se rozdělí zhruba do čtyř skupin a rotují po našich dílnách. Tímto způsobem si mohou vyzkoušet vše. U mě si například mohou vyzkoušet ušít polštář nebo obal na telefon.

Nepošijí si ruce?
Často mi to někdo slibuje, že se přišije k polštáři, ale zatím se to nestalo ani jednou. Hodně nápomocné jsou i šicí stroje, které mají řadu úžasných funkcí. Je tam například regulace rychlosti a různé další zlepšováky, které kdysi nebyly.

Foto: se svolením Fajne dilny

Zmínili jsme stolařskou dílnu a kovodílnu. Jaké další dílny u vás můžeme navštívit?
Máme také keramickou dílnu, šicí a sklářskou dílnu, navíc tady máme ještě laser na gravírování. Dá se vypalovat do dřeva, skla, plastu… A ještě máme k dispozici také CNC stroj a 3D tiskárnu.

O co mají děti největší zájem?
Řekla bych, že je to rovnoměrně rozprostřeno. Dělá mi radost, že například šití baví všechny. Zapojují se jak holky, tak i kluci. A nedá se říct, že by měly větší talent na šití holky. Obecná představa je taková, že šití je spíše pro ženy, ale řekla bych, že klukům se líbí to, že šicí stroj, který už skoro funkcemi připomíná počítač, poslouchá a dělá to, co po něm chtějí. Stolařská a sklářská dílna jsou také velmi populární. U se skla vyrábějí například vitráže nebo vinuté perly, což je taková dobrodružná hra s ohněm a děti to baví.

Starší generace někdy moralizuje, že dnešní mladí nic neumí, nic je nebaví, nejsou zruční – vidíte to taky tak?
Jsem tady již tři a půl roku a řekla bych, že v dnešní době samozřejmě převládají moderní technologie, se kterými jde ruku v ruce méně pohybu, ale neviděla bych to zase až tak tragicky. Mám radost, že u většiny dětí vidím snahu. Výjimečně se stane, že přijde někdo, kdo nechce spolupracovat.

Foto: se svolením Fajne dilny

A jak je to u dospělých? Bývá to podobné? Jsou dílny, které jsou populárnější?
Osobně mi přijde, že je to dost vyvážené. Je moc pěkné, že k nám do stolařské dílny nechodí jen muži, ale také ženy. I ženy se pouštějí do odvážných projektů jako je kus nábytku. V kovodílně sice muži převažují, ale i tam se pár žen najde. Pamatuji si, že si tam jedna žena vyráběla klec do auta na převoz pejska. Svařovala, řezala… I ke mně občas zavítají muži a také se mnohdy pouštějí do odvážných projektů - například si šijí oblečení, bundy, mikiny, kalhoty… A vždy to dopadne dobře. Vedu tady také háčkování a pletení.

Opravdu jsou tady v dnešní době ještě lidé, kteří háčkují a pletou?
Šití sice převažuje, protože je to rychlejší, šitých věcí okolo sebe máme pořád spoustu a je to tedy i velmi praktické umět si něco ušít nebo opravit. I do pletení a háčkování ale lidé chodí a dokonce i do těchto dvou kurzů mi přišli muži. Bouráme stereotypy.

A jak se zájemci mohou do vašich kurzů přihlásit?
Stačí napsat e-mail na info@fajnadilna.cz nebo zavolat na 739 272 680.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama