Nejnovější zprávy: Známé hladové okno ožilo! Do Ostravy dorazily americké smashburgery Tři vážné nehody na jednom motokrosu. Zraněného převážel vrtulník

Společnost

Dům lásky zdobí obří malba muže se ženou. Jak se vám líbí?

Na stěně karvinského Domu lásky s byty pro seniory vznikl nový mural. Obří malba zachycuje muže se ženou, kteří koukají jak na starou, tak na moderní Karvinou.

Foto: Milan Haluška

Nový mural namaloval polský streetartový umělec Kamil Kuzko během pěti dnů na boční stěnu bytového domu v Karviné-Ráji. „Autor muralu je zároveň profesor na Akademii umění v Krakově a na graffiti a street art scéně působí od poloviny devadesátých let minulého století,“ prozradil produkční Nikola Vavrous, který svému polskému kolegovi s malbou pomáhal.

Na stěně domu jsou vyobrazeni dva mladí lidé, kteří se z oken dívají každý na něco jiného. „Paní kouká na moderní Karvinou a pán na starou Karvinou. Ale je to tak, že každý člověk dílo popíše podle svého, necháme to na kolemjdoucích. Každý to bude popisovat podle své nálady a tak se ten výklad může měnit,“ vysvětlila kurátorka umění ve veřejném prostoru Alexandra Kroliková.

Mural na stěně bytového domu je v pořadí druhý, který zdobí dominantní objekty ve městě. První velkoplošná malba vznikla loni na podzim na házenkářské hale, je na něm vyobrazena legenda karvinské házené František Brůna. Oba muraly se realizovaly v rámci česko-polského projektu. „Inspirovali jsme se v zahraničí, protože například ve Španělsku nebo Portugalsku se s takovými malbami potkáváme na každém kroku. Je to velmi zajímavé a moderní. Domluvili jsme se proto s naším partnerským městem Jastrzębie-Zdrój na česko-polském projektu, který nám vyšel,“ říká náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk

Fotogalerie

Autor: Milan Haluška

Zavřít reklamu