Proměny kraje
11/05/2021 Petr Broulík

Dobrovolníci vozí seniory po Ostravě rikšou. Prvního svezla Miss World

Senior Jaroslav Navrátil z Poruby se včera jako vůbec první pasažér projel v centru porubské Hlavní třídy v pohodlném vozítku zvaném rikša a usmíval se jako sluníčko.

Měl totiž to potěšení, že za ním na sedátku elektrického kola za rikšou seděla půvabná Miss World 2006 a Miss České republiky 2006 Taťána Gregor Brzobohatá, zakladatelka Nadace Krása pomoci.

„Je to dobrý. Jak člověk nemusí po svojich. Je to pohodlné jako v kočáře. A ještě mám tak pěkný doprovod, který ten kočár řídí. Cítím se s paní Taťánou jistě,“ křenil se senior po první ukázkové jízdě rikši blízko porubského okruhu, na místě zvaném Florida.

Je to fantastický stroj, pochvalovala si krásná Taťána

Taťána Gregor Brzobohatá řekla, že její nadace už deset let podporuje organizace ADRA Ostrava a ADRA Havířov. „Loni jsme podpořili právě porubský domov seniorů Slunečnice novým polohovacím lůžkem a přístrojem na cvičení. A nyní vznikl tento projekt rikši, která je naprosto ideální do těchto porubských ulic. A je to i fantastický stroj k řízení pro samotného řidiče rikši. Užijte si jej,“ řekla poté, co povozila pana Navrátila.

Rikšou se mohou povozit po celém území Ostravy důchodci z domova seniorů Slunečnice, ale i ti ostatní z různých domovů či domácností. Seniory budou za řidítky rikši vozit dobrovolníci, především z dobrovolnického projektu BoSmePartyja, který vznikl loni díky spolupráci Moravskoslezského kraje a organizace ADRA, původně kvůli pomoci v zdravotnických zařízeních v nejtěžších dobách pandemie.

Zakladatelé nyní hledají jeho využití také v „lepších časech“.

Rikša bude jezdit, kam dovolí baterie a kam si dobrovolník troufne

Rikšu v hodnotě 200 tisíc získala organizace ADRA z výtěžku charitativní tomboly, kterou uspořádala na své výroční akci společnost B of B cars. Jednatel společnosti Dabid Kiša byl ostatně dnes druhým „řidičem“ rikši, který povozil pana Navrátila.

Vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Moravskoslezského kraje organizace ADRA Dagmar Hoferková řekla, že seniory budou vozit proškolení a pojištění dobrovolníci.

„Budou se nám přihlašovat, v kterých dnech a na jak dlouho si chtějí tuto rikšu půjčit, a vozit klienty. Rikša bude jinak zaparkovaná v domově pro seniory Slunečnice, bude pro jeho klienty přednostně určená, ale budou se na ni moci svézt i klienti dalších domovů seniorů, nebo senioři z domácností, kam naši dobrovolníci docházejí,“ řekla Dagmar Hoferková. Vyzvala také dobrovolníky, aby se jako „řidiči“ organizaci přihlásili.

Pro Magazín PATRIOT dodala, že rikša bude moci jezdit po celé Ostravě. „Záleží na dojezdu rikši, ovlivněném výdrží elektrické baterie a na tom, kam si dobrovolník troufne s klientem jet a kam bude chtít jet pasažér,“ řekla Dagmar Hoferková.

BoSmePartyja chystá další projekty podobné rikši

Hejtman Ivo Vondrák dnes při předávání rikši s nadsázkou řekl, že původně chtěl, aby se dobrovolnický projekt kraje jmenoval BoSmeChlastPartyja.

„Asi bychom však měli zbytečně moc dobrovolníků. Nám se od začátku projektu přihlásilo celkem sedm stovek dobrovolníků. Bylo to v době, kdy jsme neměli kvůli onemocnění covidem sestřičky v nemocnicích a ošetřovatele v domovech sociální péče. Je to fajn projekt, takže bychom s ním chtěli pokračovat dál. Třeba v podobě podobné dobré zábavy pro starší lidi,“ řekl hejtman.

Ivo Vondrák dodal, že ho velmi překvapil zájem dobrovolníků o pomáhání v nemocnicích a sociálních zařízeních.

„Chtěl bych jim za to všem poděkovat. Pokračování projektu BoSmePartyja do začínající standardní doby potřebuje hodně dobrovolníků u dalších projektů, například v oblasti životního prostředí,“ řekl hejtman.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama