Společnost
29/04/2022 Petr Sobol

Do Ostravy míří festival Open Studios. Otevře ateliéry místních výtvarníků

Milovníci výtvarného umění nahlédnou umělcům pod pokličku. Umožní jim to festival Open Studios, který otevře ateliéry místních výtvarníků.

Návštěvníci festivalu díky komentovaným prohlídkám zažijí autentickou atmosféru tvorby. Součástí programu jsou pak i přednášky, workshopy a další doprovodný program. Festival Open Studios se v Ostravě uskuteční 26. až 29. května.

„Čeká nás jedinečná možnost navštívit autentická prostředí, ve kterých umělci a umělkyně pracují. Jejich ateliéry mají svou osobitou atmosféru a kouzlo. Návštěvníky festivalu tak určitě prožijí velmi zajímavé chvíle v bezprostřední blízkosti procesu tvorby. Festival Open Studios během posledního květnového víkendu otevře umělecká studia veřejnosti a prostřednictvím komentovaných prohlídek a dalšího programu přiblíží samotnou tvorbu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že Moravskoslezský kraj festival významně finančně podpořil.

Pilotní ročník festivalu výtvarného umění pořádají Open Studios Art Hub. Akce v krajském městě navazuje na festival v Brně, který se v Jihomoravském kraji koná od roku 2012. „Na festival máme kladnou zpětnou vazbu od odborné i široké veřejnosti, což nás přimělo k myšlence jej rozšířit do dalšího města. Ostravská výtvarná scéna je velmi kvalitní a pestrá, a proto nám dává smysl představit tímto netradičním způsobem právě ji. Do programu festivalu by se v Ostravě mělo zapojit zhruba 40 místních umělců,“ řekl organizátor festivalu Václav Kočí s tím, že kromě přiblížení výtvarného umění veřejnosti má festival také pomoci mapovat umělecké ateliéry a propojovat jednotlivé umělecké komunity. Představil také kurátory festivalu, kterými jsou Tomáš Knoflíček, Hana Vorlová a Silvie Šeborová.

Spolupořadatelem festivalu Open Studios je v Moravskoslezském kraji galerie PLATO, festivalu poskytne prostory, ale i technické a produkční zázemí. Jednou z dramaturgických linií městské galerie současného umění PLATO je podpora místní umělecké scény. Ředitel galerie PLATO Marek Pokorný vystoupí na zahájení Open Studios v PLATO jako jeden z hostů panelové diskuze.

Open Studios Art Hub spolupracují na organizaci festivalu s pedagogy z Fakulty umění Ostravské univerzity. Díky tomu se podařilo zmapovat řadu ateliérů a oslovit místní umělce. Při přípravách příštího ročníku plánují oslovit umělce nejen z krajského města, ale napříč celým regionem.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama