Společnost
24/08/2016 Jaroslav Baďura

Císař v Ostravě: Přivítání Veličenstva v Přívoze

Magazín PATRIOT připravil spolu s Ostravským muzeem unikátní seriál, který mapuje návštěvu rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. v roce 1906 v Moravské Ostravě. Každý díl seriálu doprovázejí dobové fotografie pořízené na jednotlivých místech císařovy návštěvy. Díky zachráněným skleněným negativům si tak můžeme udělat obrázek o tom, jak Ostrava v roce 1906 vypadala...

V minulém, prvním díle seriálu, jsme popsali přípravy Ostravy na příjezd císaře.

Krátká návštěva císaře Františka Josefa I. v Moravské Ostravě dne 28. června 1906 byla naplánována na minuty. Přesně v 11 hodin 9 minut přijel vlakem z Vídně na nádraží do Přívozu (dnešní hlavní nádraží v Ostravě) po takzvané Severní dráze císaře Ferdinanda, která vedla z Vídně až k solným dolům v Bochni u Krakova.

Kromě Přívozu vlak na několik minut zastavoval i v některých městech po cestě. První zastavení bylo v Břeclavi, kde císaře německy přivítali představitelé Břeclavi a Hodonína.

František Josef I., oficiální portrét. Skleněný negativ, fotoarchiv Ostravského muzea

František Josef I., oficiální portrét. Skleněný negativ, fotoarchiv Ostravského muzea

Druhé zastavení bylo v Přerově, kde přivítal císaře mimo jiných olomoucký arcibiskup dr. František Saleský Bauer a světící biskup dr. Karel Wisnar. K císařovu průvodu se zde připojil i arcivévoda Josef Ferdinand Toskánský.

Potřetí vlak zastavil v Hranicích, kde byl císař opět slavnostně uvítán česky starostou Hranic a německy starostou Lipníka. Císař česky poděkoval a vyslovil lítost nad tím, že se nemůže v Hranicích déle zdržet.

Také ostatní nádraží po trase císařovy cesty byla pěkně vyzdobena. Vlak s císařem jimi projížděl pomaleji, aby císař mohl ukláněním děkovat za pozdravy vítajících občanů.

Jakmile císař František Josef I. vystoupil v Přívoze ze svého vlaku, byl uvítán okresním hejtmanem v Moravské Ostravě a místodržitelským radou Karlem Antonínem Gustavem Spenglerem, zemským prezidentem slezským dr. Karlem baronem Heinoldem, zemským hejtmanem moravským Felixem hrabětem Vetterem z Lilie a zemským hejtmanem slezským Jindřichem hrabětem Larisch-Mönnich.

Poté německy přivítal císaře jménem všech obyvatel Moravské Ostravy její starosta dr. Gustav Fiedler: „Račiž mně milostivě Vaše c. a k. Apoštolské Veličenstvo dovoliti, abych při bráně, jíž přechází se do Mor. Ostravy a celého okrsku průmyslového nesoucího totéž jméno, ve jménu obyvatelstva města Mor. Ostravy tlumočil Vašemu Veličenstvu nejponíženější a nejsrdečnější pozdrav na uvítanou, zároveň s ujištěním nejvyšší úcty ke vznešenému Vašemu Veličenstvu a neochvějné lásky a věrnosti k nejvyššímu císařskému domu.“

Česky oslovil Františka Josefa I. za české obce zastoupené v ostravském okrese starosta z Hrabové Staněk. Císař poděkoval za německé projevy německy a za české česky. Nastoupil do kočáru a v 11 hodin 30 minut se vydal na cestu do Moravské Ostravy.

                                      Kateřina Barcuchová (autorka je historička Ostravského muzea)

Použité zdroje
* Opavský týdeník, č. 51, 4. 7. 1906, s. 1
* Ostrauer Tagblatt, č. 146, 28. Juni 1906.
* Ostravan, č. 29, 1. 7. 1906, s. 1.

Sdílejte článek