Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Kultura

Chystá se Noc divadel. Ostravský divadelní svět se převrátí naruby

​Třetí listopadový sobotní večer bude patřit Noci divadel. Aktéři z Národního divadla moravskoslezského, Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče obsadí 19. listopadu od 18 do 22 hodin Divadlo Antonína Dvořáka, trojdivadelní akce bude v režii Ateliéru pro divadelní vzdělávání NDM.

Foto: Maxim Bajza

Divadelní svět se přitom ten večer převrátí naruby. Zájemci se do budovy dostanou pouze služebním vchodem a herci se rozhodně nechystají hrát. A když, tak v kapele, nebo u baru! Vstupné se pochopitelně neplatí. Cílem je přitáhnout hlavně mladé.

„Hlavními hrdiny naší ostravské Noci divadel se stanou členové Činoherního studia NDM a s nimi i všichni mladí milovníci divadla. Mladé generaci mnohdy k návštěvě divadla chybí kuráž a nebo nemají s kým do divadla vyrazit, chceme to pomoci změnit,“ uvádí vedoucí Ateliéru pro divadelní vzdělávání NDM Daniela Jirmanová.

Návštěvníci se v sobotu rozhodně nedočkají herců v jejich rolích. „Z našich mladých herců, tanečníků a dalších umělců se stanou hudebníci, zpěváci, barmani a průvodci divadelním zákulisím. Jeviště ovládne Činoherní studio se svým divadelním manifestem - diváci uvidí v premiéře novou performanci. Divácká šatna se promění v bar a slavnostní foyer v bizarní fotokoutek. A během večera Národnímu divadlu moravskoslezskému vypomůžou i umělecké posily z Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče. I když ne tak, jak byste nejspíš čekali,“ láká Jirmanová.

Kdo bude chtít, užije si programu Noci divadel prostě jen tak. Večer bude ovšem věnován i prvnímu představení zbrusu nové aktivity tří uvedených ostravských divadel pro mladou generaci – Klubu mladého diváka. „Mezidivadelní spolupráce není v Ostravě žádnou novinkou, a to obzvlášť, pokud jde o Noc divadel. Tentokrát je však Noc divadel spíš pomyslným začátkem dlouhodobé společné cesty Národního divadla moravskoslezského, Arény a Bezručů. Právě v Divadle Antonína Dvořáka totiž všichni pokřtíme a slavnostně zahájíme fungování ostravského Klubu mladého diváka. Bude určen hlavně středoškolským a vysokoškolským studentům. Cílem je nejenom nabídnout mladým lidem od 15 do 25 let vybrané tituly za podstatně nižší ceny. Lákat budeme na vzájemná setkání, sdílení zážitků, bližší poznávání divadelního provozu i rozvíjení přemýšlení o divadle prostřednictvím diskusí a workshopů,“ uvedla lektorka Ateliéru a garantka Klubu mladého diváka Tereza Strmisková s tím, že zaregistrovat se do klubu budou moci mladí lidé od soboty a už budou moci vybírat, na co do konce sezony zajdou.

V nabídce je 13 vybraných divadelních inscenací, další aktivity klubu budou představeny v připravované kampani. Projekt ostravského Klubu mladého diváka je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury. Podobné kluby už s úspěchem fungují v Brně a Praze.

Významnou veřejnou premiéru si v rámci programu Noci divadel odbude také Činoherní studio NDM a na jevišti Divadla Antonína Dvořáka představí mladí svůj divadelní manifest Za filtrem. Podkladem performance je autentický materiál sesbíraný jak z průzkumu různých sociálních sítí, tak z ankety členů Činoherního studia mezi jejich vrstevníky. Vznik manifestu je součástí mezinárodního divadelního projektu Future = NOW! youth manifesto, (ve zkratce FuN) na kterém kromě Ateliéru při NDM participuje také slovinské Divadlo Glej s nizozemským Theaterschip. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií v programu Kreativní Evropa.

„Cílem projektu FuN! #youthmanifesto je dlouhodobá spolupráce s mladou generací na hledání průsečíků umění a aktivismu ve vztahu k současným tématům, která zásadním způsobem ovlivní podobu jejich života v blízké budoucnosti. Společně s našimi zahraničními partnery chceme podnítit mladé diváky i umělce k participaci a aktivnímu postoji k aktuálním palčivým tématům jako jsou gender, environmentální krize a sociální inkluze. Všechny tři manifesty se představí v Ostravě v červnu 2023,“ doplnila k mezinárodnímu projektu Ateliéru lektorka Činoherního studia Radana Otipková.

Zavřít reklamu