Společnost
09/08/2022 Petr Sobol

Česká stopa v Londýně. Na opravu Big Benu bylo použito lešení z Karviné

Výrobní závod ArcelorMittal Tubular Products Karviná zanechal viditelnou „českou stopu“ při náročné rekonstrukce ikonického Big Benu.

Česká stopa z Karviné se otiskla také při několikaleté renovací Alžbětiny věže (Elizabeth Tower), jedné z nejikoničtějších britských památek. Náročná rekonstrukce, probíhající v letech 2017-2022, vyžadovala postavení kvalitního a bezpečného lešení kolem věže.

„Při rekonstrukci zadavatel trval na mimořádném zabezpečení všech dělníků, kteří museli pracovat ve velkých výškách. To kladlo vysoké nároky právě na kvalitu použitého lešení. O to větší radost máme ze skutečnosti, že pro stavbu lešení dodavatel využil také ocelové trubky z Karviné,“ uvedl René Fabik, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná.

Na stavbu robustní konstrukce kolem věže se použilo celkem 24 tisíc lešenářských prvků o celkové hmotnosti 800 tun. Pokud by se všechny součásti lešení rozebraly a postavily za sebe, tak by dosáhly délky přes 32 kilometrů.

Rekonstrukce londýnské pamětihodnosti zahrnovala renovaci ciferníků hodin, obnovu kamenného zdiva a litinové střechy. Ručičky a číslice na hodinách mají nyní tmavě modrou barvu a vrátily se tak ke svému původnímu odstínu.

Alžbětina věž, spíše známá pod označením Big Ben podle jejího největšího zvonu vážícího téměř 14 tun, byla dokončena v roce 1859 za vlády královny Viktorie. Stavba je vysoká 96 metrů a na zvonici vede 334 schodů. Čtyři v průměru téměř sedmimetrové ciferníky hodin se nacházejí ve výšce 55 metrů. Za návrhem hodinové věže stáli Ch. Barry a A. Pugin.


Foto: se souhlasem ArcelorMittal Tubular Products Karviná

Sdílejte článek