Byznys
11/01/2018 Tomáš Svoboda

Bydlení v centru? Ostrava chce postavit téměř 200 nových bytů

Zásadně rozšířit nabídku dostupného nájemního bydlení v samém centru Ostravy. To je jeden z plánů, které chce město v nejbližších letech realizovat. Proto chystá také zástavbu proluky v lokalitě křížení ulic Biskupská a Kostelní.

V místě, kde ve středověku stávala vstupní městská brána a kde již stojí stejnojmenný bytový dům, by měl vzniknout další rezidenční objekt se zhruba 40 nájemními byty různých velikostí od 1+kk až po třípokojové byty. Součástí projektu má být také podzemní parkoviště s kapacitou 50 míst.

V současné době je tam nezastavěná proluka využívaná k parkování. „Rada města rozhodla o vyhlášení architektonické soutěže, od které si slibujeme hodnotnou zástavbu. Jde totiž o významnou historickou lokalitu,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Nová stavba by podle něj měla podobně jako stávající dům s předsazenou konstrukcí, která jakoby kopíruje tvar brány, respektovat historické spojitosti. Architekti mohou své soutěžní návrhy podat do 7. března. Vítězný návrh by pak mohl být na základě doporučení odborné poroty vybrán během dubna.

Celý projekt, jehož investorem bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, by měl vyjít na maximálně 120 milionů korun.

kodan6

Téměř 200 nových bytů

V součtu s již dříve avizovanými projekty, jako jsou Nové Lauby, kde se má postavit zhruba 90 bytů, rezidence Janáčkova s 26 byty, a rekonstrukcemi měšťanských domů na ulicích Střelniční a Husova, ve kterých by mělo vzniknout 20 bytů, bude moci Ostrava v horizontu pěti let nabídnout necelých 200 nových nájemních městských bytů.

„Jedním z našich cílů je oživení historického centra města, což nejde jinak než za pomoci posílení rezidenčního bydlení. Registrujeme zvýšený zájem o kvalitní bydlení v centru, takže město i městský obvod chce tento trend podpořit několika projekty,“ doplnil primátor.

Vedení města věří, že tyto aktivity vybudí také zájem soukromých investorů, kteří v současně době dokončují například druhou etapu zástavby na Nové Karolině. „V březnu opět pojedeme na investiční veletrh do Cannes, kde představíme nabídky ploch pro rezidenční developerskou výstavbu,“ upřesnil Macura.

Cetrum Ostravy by s novými projekty mělo posílit i z hlediska parkovacích kapacit. Předpokládá se, že díky podzemním parkovištím pod novými objekty vznikne nakonec vyšší kapacita, než je ta současná v jednotlivých prolukách.

„Kromě toho zahajujeme zatím pouze ideovou přípravu velkého podzemního parkování v blízkosti divadla Antonína Dvořáka a Ostravice-Textilie,“ dodal ostravský primátor.

Sdílejte článek