Společnost
18/12/2017 Tomáš Svoboda

Podívejte se, jak si architekti představují Nové Lauby v centru Ostravy!

Architekti představili Ostravě možnou budoucí podobu městské čtvrti Nové Lauby, ve které by mělo vzniknout mimo jiné 86 nových nájemních bytů či podzemní parkoviště.

Prostor označovaný jako „Nové Lauby“ se nachází v samém centru Ostravy mezi ulicemi Velkou, Muzejní a Pivovarskou. Ostravané dnešní prolukou, která se využívá jako parkoviště, běžně procházejí z Masarykova náměstí směrem na Černou louku.

Podle architektonické studie, kterou na pondělní tiskové konferenci prezentovali architekti z pražského studia Znamení čtyř – architekti, by se historicky významná lokalita měla výrazně proměnit. V plánu je výstavba celé nové čtvrti.

Začít se má blokem, ve kterém bude 86 nájemních bytů s dispozicí převážně 2+kk a 3+kk, dále podzemní parkoviště s kapacitou 162 míst a zhruba 700 m2 bude vyčleněno pro služby. Náklady se odhadují na 275 milionů korun. Více o budoucí podobě napoví fotogalerie s vizualizacemi.

„V současné době probíhají projekční práce směřující k získání územního rozhodnutí, které očekáváme v první polovině příštího roku. Současně respektujeme požadavek památkářů na dotvoření prodloužené Dlouhé ulice a vytvoření regulace možné budoucí výstavby na druhé straně prodloužené Dlouhé ulice, to znamená mezi ulicemi Velkou, Dlouhou a Pivovarskou, kde bychom mohli podle aktuálních předpokladů v první polovině příštího roku nabídnout pozemky k prodeji soukromému staviteli,“ komentoval téma radní Lukáš Semerák.

Jak dále upřesnil, stavba bytového bloku ve vlastnictví města, popřípadě objektu po druhé straně prodloužené Dlouhé ulice, by mohla začít v roce 2019 a skončit o dva roky později.

Byty z projektu „Nové Lauby“ mají sloužit jako dostupné nájemní bydlení pro všechny generace. „Již dlouhá léta se v Ostravě hovoří o oživení historického centra města. Myslím si, že právě tímto projektem jde město příkladem toho, jak toho dosáhnout,“ doplnil Semerák.

Místo s bohatou historií

Jelikož na podzim začali na místě archeologové s rozsáhlým průzkumem, bude se také ve spolupráci s nimi řešit, v jaké podobě by měl být zachován odkaz bývalé historické zástavby.

Jak naznačila samotná studie, jako nákladné a obtížně přístupné se jeví zachování suterénních místností, které archeologové odkryli. Naopak reálné může být obnovení původních podloubí, uliční dlažby, instalace zachovalých litinových sloupů či naznačení základů pilířů, které by mohly sloužit k posezení.

„Existují regulační podmínky pro danou lokalitu vyhotovené magistrátem města ve spolupráci s dotčenými orgány a památkovou ochranou, které vymezují budoucí objem stavby, to znamená výšku objektů, stavební čáry, dopravní řešení, parkování a náplň. V rámci investičního záměru město posoudí navržené řešení včetně podoby objektu,“ uvedla tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Připomeňme ještě, že původní výstavba s měšťanskými domy se v této lokalitě zřejmě objevila již ve 13. století. V průběhu let však došlo k mnoha změnám, kdy například průčelí domů doplnila charakteristická podloubí, která dala celé čtvrti označení „Lauby“.

S rozvojem města, které získalo nový městský bulvár v podobě dnešní ulice 28. října, však význam domů klesal. Proto se tam od druhé poloviny 19. století začaly koncentrovat hospody, putyky, kabarety, šantány či vetešnictví.  Po roce 1955 byly domy bohužel postupně demolovány.

Archeologové, jejichž průzkum by měl být definitivně ukončen v březnu příštího roku, již avizovali, že některé dochované sklepy v úrovni domovní fronty Velké ulice mohou pocházet z renesančního či barokního období.

Sdílejte článek