Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Byznys

Boj o zaměstnance, firmy platí až 50 tisíc. Peníze dostanou i ti, kdo nového kolegu přivedou

​Řada firem v Moravskoslezském kraji, které poslední dobou pociťují nedostatek pracovníků, se snaží nové zaměstnance nalákat náborovými příspěvky. Nabízejí i 50.000 korun.

Ilustrační foto: Jaroslav Baďura

Finančně motivují také své zaměstnance, kteří doporučí nové kolegy.

Personální ředitelka skupiny BR Group Katarína Poláčková uvedla, že náborovým bonusem cílí výrobní firmy na pozice, kterých je na trhu dlouhodobě nedostatek. Skupina působí v odvětvích průmyslových textilií, automobilového průmyslu a lehkého strojírenství a nejvíce potřebuje svářeče, zámečníky, brusiče, operátory ohraňovacích strojů, elektrikáře a šičky.

"U různých profesí se tento bonus pohybuje v rozmezí od 10.000 až do 50.000 korun. Příspěvek se ale nevyplácí jednorázově, nýbrž se rozpouští po částech, po dosažení určitých milníků, například po uplynutí zkušební doby, po půl roce, po roce. Nejenom u uvedených profesí začínají brát kandidáti nástupní bonus v podstatě jako standard," uvedla Poláčková.

Nástupní bonus 50.000 korun rozložený na delší období zkouší aktuálně strojírenská společnost Spojmont Ostrava. V další firmě z BR Group Conrop z Bolatic na Opavsku jsou nejdůležitější profesí šičky, výrobce vaků se s nedostatkem zaměstnanců potýká dlouhodobě.

"Využíváme náborový příspěvek ve výši 10.000 korun nebo umožňujeme výrobním dělníkům zkrácenou pracovní dobu, což oceňují hlavně matky, které ráno potřebují více času, aby se postaraly o děti. Rovněž nabízíme pracovní uplatnění pro odsouzené po výkonu trestu," uvedl výkonný ředitel Conropu Karel Pavlíček.

Společnost Ostravské komunikace nedávno zvýšila náborový příspěvek ze 30.000 na 45.000 korun. Zároveň 20.000 korun může získat zaměstnanec, který nového kolegu pomůže získat. "Náborové příspěvky se vyplácí ve dvou až třech splátkách, které jsou vázány na to, že se nově příchozí zaměstnanec zapracuje a osvědčí. Společnost sází i na 13. a 14. platy, pětitýdenní dovolenou a systém benefitů," řekla mluvčí Eva Kijonková.

Hutní podnik Liberty Ostrava nabízí novým zaměstnancům v důležitých pozicích po odpracování konkrétní doby nástupní bonus dvakrát 5000 korun a zaměstnancům v klíčových pozicích dvakrát 10.000 korun.

"Od počátku května do konce července jsme přijali více než 170 nových pracovníků, nicméně stále potřebujeme obsadit několik desítek pracovních míst ve výrobě. Hledáme například hutníky, valcíře kovů, koksaře, jeřábníky, zámečníky, elektrikáře, montéry a obráběče kovů. Proto jsme také v současnosti zvýšili finanční odměnu našim zaměstnancům za doporučení pracovníka, který úspěšně projde zkušební lhůtou, z původních 5000 na 7000 korun," řekla mluvčí Liberty Barbora Černá Dvořáková.

Bílovecký výrobce doplňků stravy a doplňkových krmiv mcePharma už delší dobu nabízí svým zaměstnancům odměnu 3000 až 5000 korun, pokud doporučí nového pracovníka. "Zaměstnanost je ale v této chvíli asi tak vysoká, že ani nikdo nedokáže doporučit nikoho, kdo by byl volný, a když už je volný, tak nemá potřebnou kvalifikaci nebo zkušenosti," řekla výkonná ředitelka společnosti Andrea Doležalová.

McePharma buduje ve Fulneku-Stachovicích nový komplex pro vývoj, výrobu a distribuci téměřza 250 milionů korun. Během tří let v něm chce zaměstnat až 150 lidí. Sehnat je je podle ředitelky velmi obtížné.

"Spousta lidí se přihlásí, domluvíme se na nástupu, oni podepíšou pracovní smlouvu, a deset hodin před nástupem do práce napíšou, že si to rozmysleli," řekla Doležalová.

Zavřít reklamu