Společnost
20/12/2021 Petr Sobol

Zoo Ostrava má další lákadla. Pavilon Papua přivítal nové obyvatele

Pavilon Papua v ostravské zoologické zahradě přivítal nové obyvatele.

Návštěva zoologické zahrady má své kouzlo i v tomto období. Mnohá chladnomilná zvířata jsou momentálně mnohem aktivnější než v parném létě a ani některé teplomilné druhy se zimy neobávají. Návštěvníci se během prohlídky mají možnost zahřát v tropických pavilonech. V pavilonu Papua teď mohou objevit hned dva nové druhy – velkého barevného raka a početné hejno rybek s tečkovanými ploutvičkami.

Pavilon Papua je v ostravské zoologické zahradě největším akvaterarijním komplexem a představuje návštěvníkům zástupce pestré papuánské přírody. Jedná se zejména o ryby a plazy, ale zájemci zde uvidí také žralůčka okatého a několik druhů bezobratlých živočichů, například žahavců. Novým zástupcem bezobratlých je rak červenoklepetý. Tento velký druh raka může dorůst až do 30 centimetrů.

„V ostravské Papuy je k vidění sedm mladých jedinců velkých asi 10 centimetrů. Jejich klepeta jsou zatím spíše modrá s červenou skvrnkou Budou ale poměrně rychle růst a vybarvovat se. U samců bude pak červená skvrna mnohem větší. Tento rak je původní na severu Austrálie a na ostrově Papua-Nová Guinea. Dnes je ale rozšířený téměř po celém světě v tropickém a subtropickém pásmu. Chová se na maso a velmi snadno se šíří i mimo chovná zařízení. Je to jeden z nejúspěšnějších invazních korýšů, prokazatelně už způsobil lokální vyhubení původních drobnějších raků a krevet. Na rozdíl od mnoha jiných raků není tento druh extrémně teritoriální a agresivní a nemá tendenci trávit většinu času v úkrytu, proto jich v akváriu můžeme chovat více pohromadě. Věříme, že expozice s tímto druhem bude atraktivní,“ říká inspektorka chovu Markéta Rejlková.

Dalším novým obyvatelem tropického pavilonu je duhounek tečkoploutvý. Tato drobná rybka se původně vyskytuje ve stejných oblastech jako rak červenoklepetý, proto v zoo obývá i stejné akvárium. Dorůstá délky maximálně čtyř centimetrů a je to mírumilovná rybka žijící v početných hejnech. „Samečci se snaží zaujmout samičky roztahováním ploutví, které jsou zdobené černými tečkami. V akváriu je 80 duhounků, kteří budou také ještě dorůstat a vybarvovat se. Zatím zkoumají nové prostředí, raci je ignorují, a tak věříme, že takto drobné a pohyblivé ryby lovit nebudou,“ dodává Markéta Rejlková. Akvaterárium s novými druhy je umístěno v průchodu do navazující Voliéry Papua. Ve větvích nad vodou jsou k vidění i krajty zelené.

Zoo Ostrava je v tomto období otevřená od 9 do 16 hodin.

Sdílejte článek