Společnost
20/09/2022 Petr Sobol

Lidé vzali útokem nové trhy v Ostravě. Vrátí se do centra tržnice?

Do centra Ostravy, na Pěší zónu Malá Kodaň, se zase vrátily trhy. A zájem o ně byl obrovský. Není divu, že se znovu otevřelo téma ostravské tržnice.

Ostrava svou tržnici v samém centru už měla, ta svou činnost ale ukončila v roce 2019. Ve stejném roce se paradoxně rozběhly trhy jiné. Nejprve na venkovní ploše u bývalého Cooltouru, odkud se přesunuly na Havlíčkovo nábřeží k Docku. „Rozjeli jsme první nekomerční trhy v Ostravě. Spojili jsme kvalitní farmáře, producenty, street food a design v jeden celek,“ řekla pro patriotmagazin.cz Michaela Halfarová – organizátorka projektu Trhy, co se hledají.

Nové trhy našly domov v ostravské Malé Kodani, která se rychle stala velmi oblíbeným místem setkávání. „Musím říct, že jsme s trhy zaznamenali od samého začátku velký boom. Lidé si na nás začali zvykat a my jsme se tady začali pravidelně vracet ve dvoutýdenních intervalech,“ uvedla Halfarová.

Nabídka Trhů, co se hledají, je opravdu pestrá. „Snažíme se tady představit mezinárodní kuchyni a ukázat lidem nějaké pecky ze zahraničí. Ale stejně tak dáváme prostor lidem, kteří teprve začínají. Vyzkouší si to a mohou se klidně odrazit i k nějaké své provozovně,“ prozradila Michaela Halfarová.

Na Trzích, co se hledají, se prezentovaly známé značky Nha Cretcheu Café & Restaurant, Medoo, Maido, Marijen, Snídaňuj či Farma Bezdínek. Na své si přišli taky milovníci popcornu, cookies, empanad, koření, chilli omáček, čajů, kávy, sirupů, marmelád nebo olivových olejů. „Zajímalo mě, jestli má Ostrava cílovou skupinu na exkluzivní nebo dražší výrobky. A ukázalo se, že ano,“ těší Halfarovou.

Pokud trhům přálo počasí, byla uzavřená pěší zóna plná nejen vynikajícího jídla a pití, ale taky nadšených zákazníků. Malá Kodaň i díky trhům žila, a tak se v Ostravě zase začalo žhavě debatovat o obnovení tržnice. „Chceme zvýšit povědomí o gastronomii a naučit lidi využívat centrum města. Ostrava byla mrtvá, už to tady ale zase začíná žít. A stálá tržnice, kde by trhy probíhaly pravidelně, by tomu prospěla. Pro Ostravu v ní vidím velký smysl,“ myslí si Michaela Halfarová.

Víkendové uzavírky na Pěší zóně Malá Kodaň stály vždy hodně času, peněz a papírování. „Jsme moc rádi, že nám městský obvod vyšel vstříc a uzavírku zajistil. My zase ukazujeme vedení města, že trhy v centru Ostravy mohou skvěle fungovat,“ těší Michaelu Halfarovou, která by byla ráda, kdyby v trzích, jednou třeba i na stálé tržnici, mohla pokračovat.

Letošní trhy na nábřeží u řeky Ostravice už ale skončily. Výjimka, která pěší zónu uzavírala, totiž platila jen do neděle 11. září. Trhy, co se hledají, však našly další místo, kde budou moct probíhat i v chladném počasí. „Oslovilo mě Národní zemědělské muzeum v Dolní oblasti, které nám poskytne prostory mimo sezonu. V létě chceme být na nábřeží, chceme, aby tady lidé piknikovali, ale teď jsme za tu možnost hodně rádi,“ těší Michaelu Halfarovou.

První trhy v muzeu proběhnou, společně s Moravskoslezským jarmarkem, v sobotu 8. října.

Sdílejte článek