Nejnovější zprávy: Dobrá zpráva, po přívalových deštích by dnes v Moravskoslezském kraji mělo pršet méně Para hokejisté odehrají přípravné zápasy. Mistrovství světa v Ostravě bude i s fanoušky!

Byznys

Zaměstnanci hutního podniku Liberty Ostrava se dnes sejdou na protestním mítinku

​Zaměstnanci hutní společnosti Liberty Ostrava (LO) se dnes sejdou na protestním mítinku před hlavní bránou podniku.

Ilustrační foto: Vladimír Pryček

Mítink svolali odboráři na obranu huti a proti vyvádění finančních prostředků, které podnik generuje. O aktuální situaci bude dnes ve firmě jednat také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Sejde se se zástupci dozorčí rady, vedením společnosti i zástupci odborů.

V polovině dubna odborové organizace působící v huti vyhlásily stávkovou pohotovost. Impulzem ke svolání mítinku byl pak prodej části povolenek patřících ostravské huti do sesterského podniku v Rumunsku.

Podle odborářů je budoucnost firmy ohrožena. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace.

LO patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Firma uvedla, že milion emisních povolenek prodala Liberty Galati za tržní cenu za hotové peníze.

Situací se zabývá i česká vláda. Havlíček v pondělí řekl, že členové dozorčí rady budou mít ve čtvrtek za úkol zkontrolovat, zda ostravský podnik miliardu za prodej povolenek skutečně dostal. Dozorčí rada by se ve firmě měla sejít dnes před mítinkem.

V úterý LO oznámila, že do konce týdne vyplatí každému zaměstnanci 13.070 korun čistého jako odměnu k 70. výročí založení huti. Náklady na odměny ve výši 134 milionů budou hrazeny ze zisku z prodeje povolenek, zbývající část chce firma použít na budoucí investiční projekty.

LO vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.