Společnost
29/03/2023 Petr Broulík

Zámek v Bravanticích začíná sezonu. Chystá i velikonoční jarmark

První komentované prohlídky se v sobotu po poledni uskuteční v zámku v Bravanticích na Novojičínsku. Otevření zámku je spojeno s výstavou Hygiena v časech minulých a sobotní den zpříjemní také velikonoční jarmark na zámeckém nádvoří, který začne v 11 hodin.

Velikonoční jarmark pořádá obec Bravantice ve spolupráci se Zámeckým spolkem Bravantice. „Bude na něm možné si v tvořivých dílničkách například uplést pomlázku a vyrobit různé velikonoční dekorace, nebo si nakoupit u zdejších a přespolních výrobců. Připraveno bude i bohaté občerstvení, kde kromě guláše, palačinek a dalších dobrot nebudou chybět ani bezlepkové frgály,“ říká Lenka Gulašiová, členka Zámeckého spolku Bravantice, která upozorňuje, že komentované prohlídky v zámku začínají v sobotu 1. dubna ve 13 a 14 hodin. Prohlídky zámku budou pokračovat o dalších víkendech, a to vždy od 14 hodin.

O záchraně zámku i odkrytých vzácných malbách

Na dvou letošních prvních komentovaných prohlídkách zámku se návštěvníci seznámí se syrovou skutečností léta neopravovaných historických objektů. „V roce 1948 se zámek stal sídlem státního statku. Návštěvníky seznámíme s prvními kroky k jejich záchraně, které se díky dobrovolníkům z obce i dalekého okolí uskutečňují od července 2021, kdy zámecký areál získala do svého majetku obec Bravantice,“ zve na jarmark i k prozkoumání zámku místostarostka Věra Šustková, která je také členkou Zámeckého spolku Bravantice.

Návštěvníci kromě jiného uvidí také cenné historické malby, které se loni podařilo odkrýt při restaurátorském průzkumu. V zámku zhlédnou i výstavu Hygiena v časech minulých, kterou zapůjčilo Muzeum Beskyd Frýdek-Místek a jejímž autorem je historik Marek Weissbrod, člen Zámeckého spolku Bravantice.

O hygieně na zámcích, parfémech, záchodech i nočnících

Panely výstavy představují předměty, které reprezentují určitou oblast hygieny. Jeden se týká získávání vody i jejího uchovávání na hradech a zámcích, další se věnují tématu očisty nebo líčení, používání parfémů či módním stylům účesů a paruk. „Samozřejmě nechybí ani panel věnovaný záchodům, a to od středověkých prevétů, kdy se k očistě používal například mech, přes keramické nočníky až po novověké toalety,“ říká tvůrce výstavy Marek Weissbrod.

Dva nové panely jsou přitom zaměřeny přímo na Bravantice. Jeden z nich popisuje hygienická zařízení na zdejším zámku v průběhu staletí, zmiňuje například existenci zámecké studny, záchodové niky nebo lázní. Druhý cílí na produkci fénů v Bravanticích, kde v 2. polovině 20. století fungovala provozovna Výrobního družstva Zlatník. Součástí expozice jsou i konkrétní výrobky tohoto družstva a další zajímavé předměty,“ uzavírá Marek Weissbrod.

Zámecký spolek Bravantice byl založen loni v září. K jeho prioritám patří záchrana zámeckého areálu, podpora turistického ruchu v Poodří a pomoc při budování návštěvnické infrastruktury v okolí bravantického zámku a nedalekého kostela sv. Valentina.

Sdílejte článek