Společnost
27/03/2023 Petr Sobol

DPO zpřísňuje kontroly za jízdu načerno

Dopravní podnik Ostrava provedl společně s Městskou policií Ostrava další noční kontrolu v tramvajových spojích.

1 443 zkontrolovaných cestujících v celkem 47 spojích, z toho 210 vyloučených pasažérů za nedodržování smluvních přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 24. března na sobotu 25. března. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v centru Ostravy a v Porubě.

Kontrolní akce se zúčastnilo deset asistentů přepravy a šest strážníků, rozdělených do tří skupin. Noční bezpečnostní akce probíhala v úseku zastávek Křižíkova – Krajský úřad a Svinov, mosty – Vřesinská.

„Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu. U šesti cestujících šlo o vyloučení pod vlivem alkoholu. Jde již o druhou akci tohoto typu v letošním roce,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys. „Naším cílem je, aby se cestující cítili ve vozech bezpečně a také aby viděli, že platících cestujících si vážíme. Nejen, že v akcích budeme pokračovat, rozhodli jsme se i pro změnu přepravních podmínek,“ dodal.

DPO od 1. dubna zpřísňuje podmínky pro sníženou tarifní přirážku 1 000 korun. Tu je dodnes možné za jízdu bez platného jízdního dokladu uhradit ihned na voze nebo do sedmi dní v Zákaznickém centru DPO. „Nově bude možné uhradit sníženou pokutu pouze při okamžité platbě na vozidle kartou nebo hotově. Pokud toho cestující bez jízdního dokladu nevyužije, vypsaná tarifní přirážka bude v hodnotě 1 500 korun,“ řekl Morys.

DPO má v současnosti 90 zaměstnanců přepravní kontrolory, 45 revizorů a 45 asistentů přepravy. Asistenti přepravy zvyšují kvalitu přepravy cestujících, zejména přispívají k bezpečí a pořádku ve vozidlech, informují, pomáhají cestujícím, a to třeba i s nákupem jízdného. V DPO fungují šestým rokem.

Sdílejte článek