Nejnovější zprávy: Od počítače do slévárny. Mladý pár vyrábí unikátní litinové nádobí Ochutnejte regionální produkty, vyzkoušejte tradiční řemesla. Do Ostravy míří Moravskoslezský jarmark

Společnost

Vrtulník pod Radhoštěm zachraňoval paraglidistu. Měl vážně poraněnou páteř

Ostravští letečtí záchranáři a beskydská horská služba za sebou mají náročný zásah. Ten se odehrál v úterních odpoledních hodinách v oblasti Dolní Bečvy na Vsetínsku.

Foto: Radim Matoška, HZS Valašské Meziříčí

V 16:45 bylo krajské operační středisko ZZS MSK vyrozuměno o pádu paraglidisty v terénu pod vrcholem Radhoště a na vyžádání horské služby byl pro nepřístupnost pozemních prostředků vyslán k misi vrtulník LZS.

Místo události přitom nebylo možno z popisu a údajů poskytnutých zraněným přesně lokalizovat. Po příletu nad určenou oblast proto letečtí záchranáři zahájili rekognoskaci terénu a po chvíli se jim podařilo díky zbytkům padáku, zachycených a viditelných v korunách stromů, určit, kde se paraglidista nachází.

„Jednalo se o mladý a velmi hustý smíšený porost. Pomocí palubního jeřábu byl k muži vysazen lékař, aby provedl prvotní ošetření, při němž zjistil vážné poranění páteře. Bylo proto nutné zajistit šetrný transport,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Ještě předtím však musel lékař spolu s členem horské služby vylámat větve okolních stromů, aby mohlo proběhnout vyzvednutí čtyřiačtyřicetiletého pacienta v evakuačním vaku. „Po přenesení vrtulníkem na asi kilometr vzdálené přístupné místo a dalším zajištění v rámci přednemocniční neodkladné péče byl letecky transportován do traumatologického centra FN Ostrava,“ dodal Humpl.