Vlastní zahradu před domem proměnili v kontaktní zoo. Jednou by chtěli chovat i žirafu
Vendryni, která leží v podhůří Beskyd, vzali lidé v posledních týdnech a měsících útokem. Láká je místní minizoo, která vznikla na zahradě jednoho z rodinných domů.
Celý nápad vznikl zhruba před třemi lety. Na začátku byl přitom jeden dětský sen. „V osmi letech jsem měl doma želvy, morčata nebo papoušky. Pak jsem měl jiné zájmy, ovšem když se nám narodil první syn, tak se mi chovatelské vlohy zase vrátily,” vzpomíná pro patriotmagazin.cz provozovatel Minizoo Vendryně Marek Czech. „Začal jsem získávat zvířata do chovu. A dospělo to až do takové fáze, kdy lidé chodili okolo a chtěli se k nám podívat,” dodal.
Marek začal minizoo budovat na své zahradě u rodinného domu, ve kterém s rodinou bydlí. Na začátku měl malý koutek, kam se lidé mohli objednat a přijít se podívat. Dnes má už okolo 50 zvířat. „Rozrůstáme se, jak jen to jde,” hlásí.
Celý areál je zatím považován za zookoutek, to už by se ale brzy mohlo změnit. „Bojujeme o licenci na zoo, kterou vydává Ministerstvo životního prostředí. Pokud vše dopadne dobře, tak do příští sezony už půjdeme jako zoo,” prozradil Marek Czech.
Pokud se proměna povede, tak třicetiletý Marek bude moct chovat více druhů zvířat a bude mít větší možnosti zapojovat se do ochranných projektů. Zároveň už plánuje i zvětšení samotné minizoo. „Volná plocha vedle nás ještě je, takže pracujeme na dalších plánech, jak se rozšířit,” říká chovatel, jehož největším snem je mít před domem žirafu. „K té vede dlouhá cesta, ale věřím, že se to může povést,” doufá.
Marek s rodinou se chtějí pustit také do chovu drobných šelem, jako je rys, serval nebo karakal, plánují rozšířit chov plazů nebo ještěrů. Mimo jiné je zajímají také kajmani.
„Snažíme se starat a chránit i nemocná zvířata. Lidé k nám nosí nemocné plazy nebo osmáky, máme tady taky leguána, který byl ve špatných podmínkách a my jsme ho dali dohromady. Staráme se i o velbloudici, která byla týraná. Má nemocné přední nožky,” poukazuje Marek Czech, jenž má na zahradě i lamy, sviště, poníka, fretku, klokana nebo třeba dikobraza.
Minizoo se snaží být zároveň co nejvíc kontaktní. Návštěvníci tak mají po objednání možnost nakrmit a pohladit si surikaty nebo lemury. „Chceme naše zvířata lidem přibližovat co nejvíc. Do budoucna bychom takto chtěli zpřístupnit i další výběhy, což je závislé na rozšíření areálu,” dívá se provozovatel areálu do budoucna.
Od listopadu je minizoo, jejíž součástí je i bistro s občerstvením, otevřena ve všední dny od 14 do 17 hodin. V soboty je přístupná od 10 do 17 a v neděle má zavřeno. „Zoo řešíme čtyřiadvacet hodin denně, a když nepracujeme, tak se nám o ní zdá. Zapojení jsou všichni, od maminky po manželku, akorát děti jsou ještě malé. U zvířat ale tráví každou chvilku,” říká Czech s úsměvem na tváři.
Mezi návštěvníky si minizoo získává stále větší popularitu. Vždyť jen během halloweenského týdne ji navštívilo více než 2000 lidí. A co na to říkají sousedi? „Jsou v pohodě, nemají s tím problém,” uzavřel spokojeně Czech.