Nejnovější zprávy: Frenštát si připomene 30 let od začátku odsunu ruských vojáků z města Izraelský hudebník a držitel Grammy Oran Etkin vystoupí v Ostravě

Byznys

Viadrus vyrobil nový kotel, poprvé v něm zatopil Jaromír Jágr

​Největší český výrobce topenářské techniky, společnost Viadrus z Bohumína na Karvinsku, během dvou let kompletně změnil portfolio svých výrobků.

Foto: Viadrus

Reagoval tak na zpřísňující se ekologické podmínky stanovené Evropskou unií. Ve firmě se také zcela obměnilo dvacetičlenné vývojové oddělení. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Viadrusu Petr Teichmann.

"Trendem je elektrifikace, topí se zemním plynem, používají se tepelná čerpadla. Tradiční kotle mají sestupnou tendenci," řekl Teichmann. Se zaváděním přísnějších emisních podmínek se přestaly vyrábět kotle nejnižších emisních tříd. V roce 2022 provozování kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy musí skončit a lidé je musejí vyměnit.

"Budou muset používat minimálně třetí emisní třídu, která se už dnes ale nedá koupit. Proto jsme na to museli zareagovat. Udělali jsme kotel na kusové dřevo pro sortu lidí, kteří byli zvyklí nebo nemají jinou alternativu než topit dřevem, což jsou podhorské oblasti, horské oblasti. Nahradí to litinovým ekologickým kotlem," řekl ředitel.

Firma dnes představila zplyňovací kotel Viadrus U22 Economy, který je podle Teichmanna prvním litinovým kotlem na ručně přikládané kusové dřevo, o němž ví, že splňuje pátou, tedy nejpřísnější emisní třídu. "Možná někdo ani nevěřil, že v páté emisní třídě na tuhá paliva lze vymyslet kotel. Bylo to náročné na kluky z výzkumu a vývoje a udělat to z litiny taky nebylo jednoduché," řekl ředitel.

Splnění podmínek páté emisní třídy firma dosáhla i díky vlastnímu patentu, spalovací komoře ViaBurn. "Teď je to udělané a certifikované pro kusové dřevo, nicméně bude to kotel kombinovaný, do půl roku to budeme mít vyvinuté i na automatické spalování dřevěných pelet," řekl Teichmann.

Kotel má podle něj ve srovnání s prohořívacími kotli až o polovinu nižší spotřebu. Firma na nový výrobek hodně sází a čeká, že i vzhledem k ceně 29.900 korun bude na trhu velmi úspěšný. "Přidaná hodnota je v naší slévárně a v životnosti výrobku, čili 25 a více let," řekl ředitel.

Výrobní portfolio firmy se nejen změnilo, ale i zeštíhlelo. "Na kotli U68 chceme do konce roku rozšířit možnost i na topení černým a hnědým uhlím, jsme těsně před cílem certifikace. Takže vlastně budeme mít jeden univerzální kotel v dražší cenové skupině a pak levnější na dřevo a na pelety pro nižší příjmovou skupinu obyvatel," řekl Teichmann.

Viadrus je tradičním ryze českým výrobcem produktů z šedé litiny, zejména kotlů a radiátorů. Patří i mezi významné hráče na evropském topenářském trhu. Má přibližně 450 zaměstnanců. Ročně vyrábí zhruba 25.000 kotlů a asi 300.000 radiátorů. Firma dosahuje ročních tržeb okolo miliardy korun a její EBITDA (provozní zisk před odpisy) je na úrovni 80 milionů korun. Vlastníkem firmy je Bonatrans Group Holding.