Proměny kraje
20/05/2020 Jaroslav Baďura

V září a v říjnu na hrad nebo do galerie zadarmo. Vstupné zaplatí kraj

​Moravskoslezský kraj chce oživit cestovní ruch, který v uplynulých týdnech paralyzovala pandemie.

Kraj připravuje projekt, který prodlouží turistickou sezónu až do konce října a naláká do regionu více návštěvníků. Několik desítek turistických atraktivit v regionu bude v září a v říjnu zdarma.

„Na stole se nám objevila opravdu děsivá čísla. Podle propočtů by v kraji turisté v minulých dvou měsících v hotelech, penzionech nebo třeba kempech utratili 1,2 miliardy korun. Veřejné rozpočty tak během března a dubna přišly asi o 492 milionů," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Také hrozí, že v kraji přijde o práci tři tisíce lidí. "To nesmíme dovolit, a tak připravujeme program, který by mohl cestovnímu ruchu pomoci se s důsledky pandemie alespoň částečně vyrovnat,“ dodal hejtman a upozornil na to, že kvůli uzavření hranic přijde kraj až o 400 tisíc zahraničních hostů, kteří každoročně přijížděli.

Do připravovaného dotačního programu, na který kraj plánuje vyčlenit významné finanční prostředky, by se mohlo zapojit několik desítek zájemců.

„O dotaci se budou moci přihlásit hrady a zámky, galerie a další turistické atraktivity. Turisté, kteří je pak v září a říjnu navštíví, budou mít vstupné zdarma. Věříme, že tento projekt do regionu naláká hosty, kteří se tu ubytují, budou tu chodit do restaurací a utratí tu nějaké peníze,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že se jedná o největší projekt v oblasti cestovního ruchu v kraji.

Moravskoslezský kraj pracuje na oživení cestovního ruchu a zvýšení poptávky po službách i v další úrovni.

„Turismus chceme také podpořit marketingovou kampaní s názvem #MameSvetovyKraj. Její hlavní myšlenkou je, že není třeba cestovat po světě, když v máme našem kraji místa, která zdárně konkurují těm světovým. Kampaň poběží na sociálních sítích, doufám, že se do ní zapojí co nejvíce lidí, a že se k nám i díky ní vypraví více turistů“, uzavřel náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Sdílejte článek