Proměny kraje
24/06/2024 Petr Sobol

Ve Skotnici vyroste nový domov pro duševně nemocné

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj začíná ve Skotnici budovat nový domov se zvláštním režimem.

Ve třech domcích budou mít zázemí a péči lidé s duševním onemocněním v kombinaci s mentálním nebo zdravotním postižením. Tato nová služba bude spadat pod krajskou organizaci Domov NaNovo.

„V oblasti sociálních služeb dlouhodobě vnímáme potřebu zintenzivnit péči o lidi s duševním onemocněním a zdravotním postižením. Kromě podpory v rámci našich stávajících kapacit zahajujeme výstavbu nového zařízení ve Skotnici. Získali jsme zde pozemek s vesnickým stavením. To zrekonstruujeme a v jeho blízkosti postavíme další dva nové objekty. V těchto třech domcích bude místo pro 12 klientů, u kterých je předpoklad sociálního začleňování,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že v každém domku bude byt vždy pro čtyři klienty s veškerým potřebným vybavením a jednolůžkovými pokoji.

Podporu v nepřetržitém provozu bude lidem zajišťovat tým proškolených pracovníků služby a odborná externí podpora.

„Rekonstrukce vesnického stavení, které jsme i s pozemkem odkoupili od soukromého majitele, spolu s výstavbou nových objektů, vyjde na asi 49 milionů korun. Na tuto akci má Moravskoslezský kraj přislíbenou dotaci z Národního plánu obnovy. Nové domky budou osazeny moderním fotovoltaickým systémem, který zajistí samovýrobu elektřiny pro celý areál,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania s tím, že stavbu bude provádět firma VAMOZ CONSTRUCTION. Práce budou podle smlouvy trvat 16 měsíců, zahájení provozu služby je naplánováno na jaro 2026.

Sdílejte článek