Společnost
09/03/2022 Petr Sobol

V ostravských Dolních Vítkovicích se otevřela Galerie Gong

Nový prostor pro umění a vzdělávání s názvem Galerie Gong byl v úterý slavnostně otevřen v ostravských Dolních Vítkovicích. Vznikl v multifunkční aule Gong významným rozšířením uměleckého záběru Milan Dobeš Musea.

Inovativní galerijní a vzdělávací instituce využívá genia loci někdejšího plynojemu proměněného na multifunkční aulu a stává se součástí vzdělávacího programu, který nabízí celé Dolní Vítkovice. Galerie Gong se bude věnovat „Education Art“, procesu vzdělávání o umění a skrze umění.

„Formou zábavy a příběhů zpřístupníme a přiblížíme svět umění i těm, kteří se k němu běžně nedostávají. Legendy českého a světového výtvarného světa budeme představovat z jiných úhlů, takže budou lidem blíž než v ostatních galeriích. Na umění se koukáme jinak. A navíc ho využijeme pro atraktivní vzdělávání. Od kinetismu je kousek k fyzice, od abstrakce ke geometrii, od perspektivy k projektování a naopak,“ vysvětlil kurátor Galerie Gong a autor konceptu Education Art Jan Světlík.

Prvním počinem nově vzniklé „edu galerie“ jsou výstavy s dílčími názvy: Op-art, Kinetismus, Bridget Riley & Milan Dobeš a Československá grafika. To vše doplňuje již dříve instalovaná expozice Neuropolis Krištofa Kintery. Každá z expozic je svým způsobem provokativní a inspirující.

Srovnání Bridget Riley, která je absolutní světovou špičkou výtvarné geometrické abstrakce, s Milanem Dobešem je doslova dramatickým příběhem. Zatímco Britka narozená v roce 1931 se stala globální hvězdou výtvarného nebe, o dva roky starší Milan Dobeš, průkopník geometrické abstrakce a kinetismu ve střední a východní Evropě, výtvarník oceněný v mnoha zemích, zůstal nedobrovolně uzavřený za železnou oponou. Přestože se znali a Riley věnovala Dobešovi grafiku, která je v Galerii Gong k vidění, jejich umělecké cesty se dramaticky vzdálily.

„Právě takové silné příběhy chceme návštěvníkům zprostředkovat, protože každé dílo má svůj osud, ne jen suché přiřazení k tomu nebo onomu autorovi a uměleckému směru,“ doplnil Jan Světlík s tím, že Galerie Gong bude také vystavovat na předním místě přímo u vstupu jeden obraz, ke kterému budou krátká videa a QR kód s informacemi, jaké se běžně nenajdou nikde na internetu. Půjde o skutečné příběhy s přesahem do soukromí umělců, do jejich tvorby a osudů. Obraz se bude měnit každý měsíc a půjde o skutečné lahůdky.

Sdílejte článek