Společnost
25/11/2022 Petr Sobol

V Ostravě vzniká největší dětské hřiště v republice. Podívejte se, jak se mění KouPark

V ostravském městském obvodu Radvanice a Bartovice vzniká hřiště, které bude lákat lidi ze širokého okolí. Bude totiž největší v republice.

V místě, kde se nové hřiště buduje, kdysi bývalo koupaliště pro pět tisíc lidí. V roce 1989 bylo ale kvůli technickým problémům uzavřeno a následně propadlo do privatizace. Podnikatel, který se k místu dostal, jej používal jako skládku odpadu, areál chátral a stal se útočištěm bezdomovců.

V roce 2016 ale současné vedení radnice zavelelo k obratu. O dva roky později už místní park začal sloužit veřejnosti.

Trasa, která kolem bazénu vedla, se proměnila ve 430 metrů dlouhou inline dráhu, po které se děti mohou prohánět na kolech, koloběžkách nebo třeba odrážedlech. Na dně bazénu vzniklo taky hřiště, které ve spolupráci s českými kolegy navrhla berlínská kancelář.

KouPark, jak byl místní areál nazván, začal lákat lidi (nejen) z celé Ostravy. V květnu letošního roku se ale znovu uzavřel, aby mohla být dokončena poslední etapa jeho výstavby. Výsledkem bude největší hřiště v České republice.

Na své si přijdou návštěvníci všech věkových skupin. Děti se dočkají různých herních prvků, lanových sestav, houpaček, rotujícího kolotoče, lanového iglú, 3D kopce s mlžícími tryskami, osmi vestavěných trampolín, pump track dráhy, 28 unikátních skákacích koulí, dvou nerezových tobogánů a devíti skluzavek, přičemž ta nejdelší měří přes 11 metrů. „Děti už nelozí po stromech, nehrají si v přírodě. Chceme, aby se jim zase zvýšila mobilita a projevila se v nich kreativita. Ostrava má 40 tisíc dětí, ovšem žádný podobný areál tady pro ně není,“ uvedl pro patriotmagazin.cz starosta obvodu Aleš Boháč.

Dospělým návštěvníkům plocha nabídne multifunkční hřiště na volejbal, fotbal i tenis a jedinečné hřiště na streetball. „Bude tady basketbalový koš s vlnitým podkladem. Balon tak odskakuje jinde, koše jsou navíc v různých úrovních. Něco takového jsme našli jen v Berlíně,“ řekl Boháč.

Nové hřiště bude hotové na jaře. Součástí areálu byly také toalety a bufet. To v KouParku zůstane, zároveň však v jednom ze zálivů vzniká i další občerstvení, okolo něhož budou stoly i lehátka k odpočinku. „Je to bývalý bazén, chceme proto zachovat modrou barvu jako reliéf vody,“ dodal Boháč.

Hřiště bylo dosud přístupné volně, až bude ale dokončeno, možná bude zavedeno i vstupné. „Mělo by se jednat o symbolický poplatek, který bude sloužit k tomu, aby se pokryl provoz, veřejné WC, úklid, opravy, správce či kamerový systém v areálu sloužící k bezpečnosti,“ upřesnil Aleš Boháč.

Ke KouParku patří i velké parkoviště, hřiště je navíc situovánu uprostřed rozlehlého parku, který nabízí spoustu míst a prvků k relaxaci i odpočinku. „Další třešničkou by měla být třicetimetrová rozhledna, kterou už máme navrženou,“ prozradil starosta Boháč.

Sdílejte článek