Politika
15/04/2023 ČTK

V Ostravě se rýsuje nová koalice: ANO, Spolu, Ostravak, Starostové a Piráti

​V Ostravě se rýsuje nová koalice pro vedení města. Hnutí ANO, uskupení Spolu, hnutí Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti se dohodli na programových prioritách, ale zatím se neshodli na personálním obsazení, především na tom, kdo bude primátor.

Po pátečním jednání to novinářům řekli předsedkyně klubu ANO Hana Tichánková a lídr Spolu, náměstek primátora Jan Dohnal (ODS). Další jednání budou mít v pondělí.

V Ostravě se nyní vedou jednání o podobě nové koalice, protože ta dosavadní se rozpadla kvůli štěpení hnutí ANO. Bylo v ní ještě uskupení Spolu a Piráti. V pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu ztratila koalice většinu.

"Dohodli jsme se na programových prioritách. V tom panuje naprostá shoda. Jediný rozpor je v personálním obsazení. V této chvíli jsme se zacyklili především na tom, kdo bude primátor," řekla Tichánková. Primátorem má být buď ona, nebo Dohnal. Jiný návrh zatím nepadl.

Tichánková potvrdila, že všichni členové vznikající koalice mají stále možnost jednat i s jinými politickými subjekty. "Ale shodili jsem se, že bychom preferovali podobu, která se dnes sešla, to značí ANO, Starostové, Ostravak, Piráti a uskupení Spolu. V této chvíli nevyjednáváme případné jiné koalice," řekla Tichánková.

Dohnal řekl, že dnešní jednání vnímá velice pozitivně, ukázalo se podle něj, že by tato sestava mohla být funkční. "Opravdu se logicky se stávajícími členy koalice, což jsou Piráti a hnutí ANO, nerozcházíme úplně programově. Bavíme se vlastně o rozšíření o hnutí Ostravak, které dnes tvoří jakýsi dvojblok se STAN. Z jednání vyplynulo poměrně jasně, že v nějakém dramatickém rozkolu názorovém, co se týče vnímání fungování města, nejsme," řekl Dohnal.

Uvedl, že nemůže vyloučit jiné varianty, ale že tato varianta je preferovaná. Na pondělním jednání se podle něj budou řešit zejména personální otázky. "Osoba primátora je natolik zásadní, že to určitě bude ústředním tématem pondělní schůzky, spolu s celým rozložením počtu jednotlivých politických subjektů v radě. Musíme napasovat poměrně velké množství subjektů do jedenáctičlenné rady," řekl Dohnal.

Primátorova náměstkyně Andrea Hoffmannová (Piráti) potvrdila, že na obecných věcech se všechny subjekty shodly. "My si uvědomujeme naší sílu a akceptujeme, že si strany, kolegové chtějí vyříkat zastoupení, resorty a kdo bude primátorem. Necháváme to na ně, pro nás je důležitější program," řekla Hoffmannová.

Problémy v ostravské buňce ANO začaly s volbami prezidenta, kdy primátor Tomáš Macura a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (tehdy oba ANO) veřejně podpořili Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba politici pak hnutí ANO opustili. Macuru a náměstkyni Zuzanu Bajgarovou následně vyloučil ze svých řad zastupitelský klub, posléze ho opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a dalších pět zastupitelů.

ANO volby v Ostravě s převahou vyhrálo a i po odchodu některých členů zůstává v zastupitelstvu nejsilnějším politickým klubem, má 13 členů. Další uskupení dosavadní koalice měla celkem 12 zastupitelů - devět bylo ze Spolu a tři měli Piráti. Klub Nezařazení by mohl mít osm členů. V opozici dosud bylo hnutí Ostravak s osmi mandáty, SPD se sedmi zastupiteli, Starostové pro Ostravu se čtyřmi mandáty a Ostravská levice se třemi.

Sdílejte článek